Marzec 2019

29.03.2019

W czwartek 28 marca odbył się wernisaż malarstwa olejnego Romy Triebling. Artystka określa dany zbiór  obrazów jako „samotność”.  Przedstawiają one ludzi i zwierzęta w różnych sytuacjach życiowych. Występuje tu samotność – ludzi bezdomnych, samotność – porzuconych zwierząt, jak również samotność jako – konsekwencja w próbie osiągnięcia określonego celu w życiu.
Wywiad z autorką prac przeprowadziła Alicja Pisarska.
Malarka podkreśla ważność warsztatu pracy, dlatego też postanowiła podjąć studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Uzyskała tytuł magistra sztuki w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Marzeny Huculak.

Zbiór prezentowanych obrazów można obejrzeć w czytelni oraz holu biblioteki.

 

 

 

Zapraszamy na wieczór poezji i wspomnień Ireneusza Betlewicza w piąta rocznicę śmierci.

4.04.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 

 

Spotkanie z historią

Spotkanie z dr Joanną Juchniewicz

2.04.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 

 

 


22.03.2019

Środowe popłudnie (20 marca) miało wydźwięk „kryminalny”, ponieważ gościliśmy w naszej czytelni znaną autorkę powieści kryminalnych Joannę Opiat-Bojarską. Spotkanie odbyło się
w ramach promocji najnowszej książki  z cyklu „Kryształowi” , cz. 1 „Świeża krew”. Pani Joanna
ze swadą opowiadała o warsztacie pisarskim, jak zbierała informacje o  pracy policyjnej różnych oddziałów, o dziesiątkach godzin spędzonych na rozmowach z informatorami-przewodnikami
po męskim policyjnym świecie. Wiernych czytelników książek Pani Opiat-Bojarskiej ucieszyła informacja, że w maju ukaże się cz. 2 „Kryształowych”  i kończy pracę nad cz.3.

W czytelni zebrało się kilkadziesiąt osób, które miały możliwość zadawania swoich pytań, na które nasz gość z przyjemnością odpowiadał. Na zakończenie była przygotowana niespodzianka. Wśród uczestników spotkania wylosowano pięć bezpłatnych egzemplarzy powieści.  Autorka chętnie składała autografy.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy wydawnictwa Muza we współpracy z księgarnią Lexica. Książnica Polska.

 

 


21.03.2019

20 marca odbyło się w naszej bibliotece kolejne spotkanie z cyklu „W bibliotece o pasjach”. Naszym gościem była pani Maria Mossakowska, która jest specjalistką od upraw działkowych. Pani Maria chętnie podzieliła się swoim doświadczeniem z uczestniczkami spotkania, a my mieliśmy okazję zaprezentować  im nasze ogrodnicze poradniki.

mbp ostroda

 


19.03.2019

Jubileusz 10. lecia Dyskusyjnych Klubów Książki w Ostródzie

19 marca odbyło się spotkanie z okazji Jubileuszu 10. lecia Dyskusyjnych Klubów Książki
w Ostródzie.

17 marca 2009 r. miała miejsce pierwsza dyskusja o książce w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Dorosłych, miesiąc później w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci.
mbp ostroda
Swoją obecnością na spotkaniu zaszczyciła nas Agnieszka Majewska-Pawełko, Zastępca Burmistrza Ostródy, koordynatorki wojewódzkie DKK – Adrianna Walendziak i Elżbieta Maruszczak, współpracujące z biblioteką w klubowym projekcie Małgorzata Brzeska, Izabela Rynkowska (SP 6) i Justyna Józefowicz (SMS), Klubowicze z trzech dyskusyjnych klubów oraz zaproszeni goście.

Spotkanie rozpoczął niezwykle klimatyczny mini koncert Wiktora Opary.

Obejrzeliśmy krótką prezentację o naszym DKK, przygotowaną przez Klubowiczkę – Elżbietę Tońską,  można było też obejrzeć wystawę fotografii. Nasza Klubowiczka, Maria Dąbrowska, przygotowała książkę zawierającą fotografie ze spotkań i wspomnienia oraz życzenia od członków DKK. Były książkowe prezenty dla biblioteki, podziękowania, gratulacje, kwiaty i jubileuszowy tort.

Podczas spotkania wręczyliśmy nagrodę z Instytutu Książki za recenzję miesiąca Laurze Otrembie z dziecięcego DKK.
mbp ostroda
Wernisaż wystawy Romy Triebling
28.03.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku.
mbp ostroda

12.03.2019
mbp ostroda
mbp ostroda
Spotkanie autorskie z Joanną Opiat-Bojarską
i  promocja książki “Kryształowi” Świeża Krew
20.03.2019, godz. 17.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku.
mbp ostroda

10.03.2019

 


9.03.2019

7 marca b.r. w czytelni na ostródzkim zamku Stowarzyszenie “Civitas Christiana” zorganizowało spotkanie z pochodzącym z Ostródy panem Michałem Ostapiukiem, pracownikiem delegatury IPN w Olsztynie, który w rozmowie z panem Piotrem Patejukiem, przedstawił słuchaczom swoją książkę: “Komendant ‘Bury’. Biografia kpt. Romualda Rajsa – Burego 1913-1949” na temat jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci niepodległościowego podziemia.

Autor nie zajmował się apologią, ani oceną moralną postaci, lecz przedstawił bardzo obszerne i rzetelne studium historyczne, pozostawiając wyrobienie sobie opinii odbiorcom. Słuchacze mieli na koniec możliwość postawienia pytań i dyskusji z autorem.

Książkę można nabywać w delegaturze IPN w Olsztynie. Pan Michał przekazał też jeden z egzemplarzy dla ostródzkiej biblioteki, gdzie wkrótce będzie ją można wypożyczyć. Oprócz tego otrzymaliśmy zestaw biuletynów wydawanych przez Instytut Pamięci Narodowej, które aż do wyczerpania zapasu można za darmo odebrać w ostródzkiej czytelni.

 


4.03.2019

1 marca w czytelni po raz kolejny swoje święto obchodzili przewodnicy turystyczni. Uczestnicy spotkania wysłuchali m.in. odczytu “Kolej w dziejach Ostródy”.