Październik 2009

29.10.2009

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 29.10.2009 poznaliśmy Marcinka, szczerbatego bohatera książki Renaty Piątkowskiej “Lemoniadowy ząb”. Dzieci narysowały swój wymarzony prezent od Wróżki-Zębuszki oraz bawiły się w jesienne zgadywanki.

 

 

 

Otwarte spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

 

 


29.10.2009

28 października 2009 r. o godz.17-ej w czytelni MBP na zamku odbył się kolejny odczyt w ramach projektu “Spotkania z historią bliską”. Ryszard Bogucki przedstawił “Działalność podziemia niepodległościowego w powiecie ostródzkim po II wojnie światowej”. Unikatowe zdjęcia i mapy pozwoliły na dokładniejsze zobrazowanie tematu i przybliżenie tamtych wydarzeń. Spotkanie to przypomniało nam o gromadzeniu wspomnień i dokumentów dotyczących najnowszej historii naszego regionu.

 

 

Kolejne spotkanie z historią – już wkrótce 4 listopada o godz. 17.00 zapraszamy do Czytelni MBP na kolejny odczyt w naszym historycznym cyklu. Prelegentem będzie Wojciech Gudaczewski, który przedstawi nam “Historię cmentarza Polska Górka w Ostródzie”.

 


25.10.2009

Historia Dąbrówna, odczyt – relacja z imprezy
21 października 2009 r.o godz.17-ej w Czytelni MBP na zamku wysłuchaliśmy odczytu Waldemara Mierzwy na temat “Życie codzienne w Dąbrównie w latach 1920 – 1945”. Odczyt ilustrowany wieloma unikatowymi zdjęciami i pocztówkami spotkał się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. A na zakończenie spotkania informacja o nowych publikacjach Oficyny Wydawniczej Retman z Dąbrówna, której właścicielem jest Waldemar Mierzwa.

 


23.10.2009

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 22.10.2009 poznaliśmy przygody sympatycznego ptaszka z książki Hanny Łochockiej “O wróbelku Elemelku”. Dzieci przyjrzały się suszonym jesiennym liściom, a następnie wykonały rysunki tychże liści.

 


22.10.2009

21 października Waldemar Mierzwa wygłosił odczyt “Życie codzienne w Dąbrównie w latach 1920-1945”.
Po odczycie publiczność zapoznała się z najnowszymi publikacjami Oficyny Wydawniczej Retman. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy biblioteki z Ostródzkim Stowarzyszeniem Kulturowy Sasinia.

 

 


18.10.2009

Kolejne spotkanie z historią
28 października 2009 r. o godz.17-ej w Czytelni MBP na zamku Ryszard Bogucki wygłosi odczyt “Działalność podziemia niepodległościowego w powiecie ostródzkim po II wojnie światowej”. Odczyt odbywa się w ramach projektu “Spotkania z historią bliską”. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

 


17.10.2009

Na czwartkowych spotkaniach z książką 15.10.2009 przeczytaliśmy książkę pt. “Jesień liścia Jasia” Leo Buscaglia. Dzieci wykonywały obrazki z wykorzystaniem jesiennych liści.

 


16.10.2009

Nowa wystawa w bibliotece na ul. Chrobrego
Od 14.10.2009 w oknie biblioteki przy ulicy Chrobrego 2 prezentujemy zdjęcia Marii Jacewicz: „Wschód słońca widziany prawie z Góry Synaj”. Jest to cykl zdjęć wykonanych w czasie Pielgrzymki do Ziemi Świętej 23.09.2008 r. Wspinaczkę na górę Synaj rozpoczyna się poprzedniego dnia wieczorem, aby nad ranem dotrzeć na właściwe miejsce. Niestety, nie zawsze siły pozwalają dotrzeć na samą Górę, dlatego w tytule znajduje się wyraz prawie.

 

 


14.10.2009

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 8.10.2009 rozmawialiśmy o śladach jesieni. Uczestnicy wysłuchali opowiadania Marcina Przewoźniaka “Agatka na tropach jesieni” z książki “Przyjaciółki. Dziecięcy świat przygód”. Dzieci narysowały piękne portrety Pani Jesieni.

 


12.10.2009

Dziecięcy Klub Książki, spotkanie z Morsem i Pinky
8 października dziecięcy DKK spotkał się z detektywistyczną powieścią dla dzieci „Mors, Pinky i zaginiony sztandar” Dariusza Rekosza. Książka bardzo się naszym młodym klubowiczom podobała.
Spotkanie, już tradycyjnie, umilił nam słodki poczęstunek.
Dziecięcy klub w tym roku czeka na nowych członków. Odeszli od nas szóstoklasiści i mamy nadzieję, że ich miejsce zajmą kolejni fani książki.

 


9.10.2009

Dyskusyjny Klub Książki – październikowe spotkanie

7 października w DKK dla dorosłych odbyło się spotkanie z książką Patricii Higsmith „Niedołęga”. Opowiedziana przez Patricię Higsmith historia tragicznego w skutkach zbiegu okoliczności wywołała, jak zwykle w naszym klubie, różne opinie. Książkę można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dorosłych na zamku.
Następne spotkanie odbędzie się 17 listopada, a wybrana lektura to: Abraham Yehoshua „Pan Mani”. Wcześniej jednak – 6 listopada – Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na otwarte spotkanie z ks. Adamem Bonieckim.

 


4.10.2009

30 września odbył się wieczór autorski ostródzkiego artysty Mariana Mackiewicza.
Publiczność, która przybyła na spotkanie miała okazję nie tylko obejrzeć wystawę i porozmawiać z jej autorem, ale też posłuchać muzyki.
Marian Mackiewicz nie tylko rzeźbi i rysuje, ale też gra na gitarze i harmonijce a do udziału w mini-koncercie zaprosił przyjaciół. Oprócz muzyki folk, która jest pasją Pana Mariana, w Bibliotece rozbrzmiewała tego wieczoru poezja śpiewana w wykonaniu Mieczysława Wojtkowskiego i szanty w wykonaniu Andrzeja Olszki i Mirosława Jagielskiego, którzy namówili publiczność do wspólnego śpiewania.
Wystawę prac Mariana Mackiewicza będzie można oglądać do połowy listopada w godzinach pracy Biblioteki.

 


3.10.2009

“Czwartkowe spotkania z książką” 1.10.2009

„Czwartkowe spotkania z książką” 1.10.2009 poświęcone były jesieni. Po przeczytaniu opowiadania „Zupełnie nieznane zwierzę” z książki Henryka Bardijewskiego „Każdy może zostać…odkrywcą!”, dzieci wykonały z „DARÓW JESIENI” figurki zupełnie nieznanych zwierząt. Zadanie okazało się wyjątkowo pasjonujące i trudne, więc poprosiliśmy dorosłych by pomogli dzieciom w pracy. Efekty zajęć jak zwykle można podziwiać w oknie biblioteki. Zapraszamy!!!!