Październik 2011

 

“Czwartkowe spotkania z książką” 27.10.2011

Podczas spotkania w dalszym ciągu rozmawialiśmy o jesieni, o przygotowaniach zwierząt do zimy i o robieniu zapasów. Przeczytaliśmy opowiadanie pt.: “Wiewiórka” z książki Alicji Ungeheuer-Gołąb “Przygody Jeżyka spod Jabłoni”. Następnie dzieci kolorowały obrazki związane z tematem spotkania.

 


Premiera książki “Miasteczko”

W środę 26 października w czytelni biblioteki miała miejsce ostródzka premiera książki Waldemara Mierzwy “Miasteczko”, która ukazała się jako dwudziesty tom serii “Moja Biblioteka Mazurska” wydawanej przez Oficynę “Retman” z Dąbrówna. Fragment książki czytali Agnieszka Świłło i sam autor.

 

“Miasteczko” to książka o tragicznym losie mazurskich (wschodniopruskich) miasteczek i ich mieszkańców, ale to także rzecz o czasach współczesnych. Książka ma wielu: polskich, niemieckich i żydowskich bohaterów, narratorem jest autor. Czytelnik znajdzie tu wiele poruszających, ale i zabawnych opowieści. Jak zauważył Waldemar Mierzwa to książka, która przekracza granice jego małej ojczyzny. To opowieść o całych Mazurach, i tych niemieckich, i tych już naszych – polskich.
Spotkanie autorskie przebiegło w ożywionej atmosferze, przy czynnym udziale zgromadzonej publiczności.

 

26 października odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Rozmawialiśmy na nim o powieści Dariusza Rekosza “Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera”. Książka wzbudziła ożywioną dyskusję. Dzieciom bardzo podobali się bohaterowie – ich odwaga, samodzielność, ciekawe pomysły na rozwiązanie problemów oraz dar dedukcji. Książka zainspirowała dzieci do dyskusji na temat wiedzy – z konkluzją, że warto ją zdobywać, bo nigdy nie wiemy kiedy może nam się przydać.
Na spotkaniu w listopadzie omówimy książkę “Chłopaki w głowie”, autorki Jean Ure.

 


Zajęcia twórcze w bibliotece

Klub Zwariowanych Robótek zaprasza uczniów klas IV – VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów do ciekawego spędzania czasu – przy zajęciach z rękodzieła. Spotkania odbywają się w każdy piątek o godzinie 18.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Prelekcja w zamkowej czytelni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Rymowanka o misiu – konkurs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

“Czwartkowe spotkania z książką” 20.10.2011

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 20.10.2011 rozmawialiśmy o jesiennych liściach, o rozpoznawaniu liści z pomocą zielnika. Przeczytaliśmy opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej “Leśny krasnoludek” z czasopisma “Świerszczyk”. Z wysuszonych liści dzieci wyczarowały prawdziwe cudeńka – zwierzątka, ptaszki, motyle, ryby, panią Jesień a nawet…jacht i pociąg.

 


Promocja książki w zamkowej czytelni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

“Czwartkowe spotkania z książką” 13.10.2011

Część dalsza spotkania o grzybach. Przeczytaliśmy opowiadanie pt.: “Król grzybobrania” z książeczki Pawła Beręsewicza “Ciumkowe historie w tym jedna smutna”. Dzieci pokolorowały rysunki grzybów. Urządziliśmy “biblioteczne grzyborysowanie”.

 


Zajęcia twórcze – wrzesień/październik

Nasze zajęcia twórcze służą zdobywaniu nowych umiejętności. 22 września Klub Zwariowanych Robótek poznawał kolejne ściegi, 29 września uczył się robienia kolczyków w jednej gamie kolorystycznej, a na zajęciach 6 października (wyjątkowo w czwartek) powstały bardzo ładne zawieszki na szyję z materiału – “pyzaty kwiatek”.

 


“Z aparatem po Polsce” – podsumowanie

7 października odbyło się podsumowanie ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostródzie wakacyjnego konkursu fotograficznego “Z aparatem po Polsce”, który miał na celu zachęcenie do poznawania i odkrywania ciekawych miejsc w naszym kraju, rozwijanie umiejętności dostrzegania walorów najbliższego otoczenia oraz rozwijanie aktywności twórczej. Podczas spotkania została otwarta wystawa prac konkursowych.
Na konkurs wpłynęło 56 prac. Komisja w składzie: Romuald Aramowicz, Wojciech Koykos Kozicz, Jan Liberacki (eksperci) oraz Anna Głowińska i Agnieszka Świłło (przedstawiciele Organizatora) postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii przyroda: I miejsce Maciej Maciejewski, II miejsce Marta Rybacka i Maciej Wiktorowicz, III miejsce Magdalena Laniecka, IV miejsce Daria Maczukin, Wiesław Majewski i Helena Wierzbowska, V miejsce Krzysztof Karolak, VI miejsce Klaudia Deliś i Marek Kasiński.
Wyróżnienia: Milena Chraniuk, Magdalena Dymkowska, Joanna Kurowska, Małgorzata Mikołajska.
W kategoria architektura: I miejsce Magdalena Laniecka i Sandra Machula, II miejsce Milena Chraniuk, III miejsce Krzysztof Karolak i Jakub Łukasik.
Wyróżnienie: Agata Węglarz.
Wyróżnienie specjalne: Magdalena Laniecka i Maciej Wiktorowicz.
Sponsorzy nagród: Urząd Miasta Ostródy, Alicja i Tomasz Bednarscy firma “Gold-Tom” oraz CKMBP.
Wystawę prac konkursowych można oglądać przez najbliższy miesiąc w Czytelni na ostródzkim zamku w godzinach otwarcia Biblioteki.

 


“Czwartkowe spotkania z książką” 6.10.2011

“Czwartkowe spotkania z książką” 6.10.2011 rozpoczęły cykl jesienny. Dzisiaj rozmawialiśmy o grzybach, grzybobraniu. Przeczytaliśmy estońską baśń “Król grzybów” z książki “Najpiękniejsze baśnie Europy”. Dzieci wykonały ilustracje do wysłuchanej baśni.