Październik 2012

 

29.10.2012

29 października dziecięcy DKK spotkał się z książką Barbary Ciwoniuk “Ania”. Książka ta gości w naszym Klubie po raz drugi – mamy nowych członków Klubu i możemy sięgać po raz kolejny po sprawdzone lektury.
Książka podobała się dziewczynkom ze starszych klas, ale okazała się trochę za trudna dla części naszych najmłodszych klubowiczek. W listopadzie spotykamy się z powieścią Andrzeja Maleszki “Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


25.10.2012

W czwartek 25.10.2012 zakończyliśmy cykl spotkań związanych z jesienią. Dzieci, które przyszły na “Czwartek z Misiem Czytusiem” wysłuchały opowiadania Natalie Jane Parker “Filip i Groszek”, pokolorowały i wycięły rysunki jesiennych owoców i warzyw.
“Czwartkowe spotkania z książką” to spotkanie z Wróbelkiem Elemelkiem stworzonym przez Hannę Łochocką. Rymowane opowiadanie “O wróbelku Elemelku, o ziemniaku i bąbelku” wywołało dużo śmiechu.
Dzieci pokolorowały i wycięły rysunki jesiennych owoców i warzyw.

 


24.10.2012

24 października odbyło się kolejne Spotkanie z historią bliską. Naszym gościem był Pan Zbigniew Kot, który wygłosił odczyt “Wolnomularze – elita wschodniopruskich miast na przykładzie Ostródy”.

 


23.10.2012

W roku szkolnym w każdy piątek odbywają się zajęcia twórcze w Klubie Zwariowanych Robótek, w których uczestniczą dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej oraz młodzież.
Na spotkaniach poznajemy książki i strony WWW dotyczące rękodzieła, uczymy się różnych technik rękodzielniczych i świetnie się bawimy. Podczas zajęć 21 i 29 września robiliśmy fantazyjne naszyjniki. Do ich wykonania wykorzystywaliśmy guziki, koraliki i wstążki, a na kolejnym spotkaniu – słomki do napojów.
Na zajęciach 5 października uczyliśmy się wykonywać pompony, z których 12 października powstały kolorowe breloczki.

 


22.10.2012

22 października rozpoczęliśmy kolejne trzydniowe warsztaty rękodzieła. Tym razem uczestnicy, pod okiem instruktorki Pani Ewy Bohdanowicz, tworzyli wisiorki techniką soutache – techniką zdecydowanie dla bardzo cierpliwych.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wizyty na blogu Pani Ewy: http://krokusowysutasz-ewa.blogspot.com/, a na kolejne warsztaty zapraszamy już 26 listopada.

 


19.10.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 października w Klubie Zwariowanych Robótek po raz pierwszy odbyły się zajęcia, na których używaliśmy farb do malowania tkanin. Efekt? – zwykłe białe koszulki zamieniły się w artystyczne t-shirty:)
Zajęcia podobały się tak bardzo, że przewidujemy ich kontynuację.

 

19 pażdziernika odbył się wieczór autorski Marzeny Przekwas-Siemiątkowskiej, który Biblioteka zorganizowała we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Spotkanie poprowadzili Ewa Bawolska i Wojciech Borkowski; miał na nim miejsce pierwszy w historii Biblioteki slam poetycki, a dwoje odważnych poetów otrzymało w nagrodę tomiki wierszy naszego Gościa.
Spotkaniem z Marzeną Przekwas-Siemiatkowską rozpoczęliśmy inicjatywę kulturalną skierowaną do miłośników literatury: “Salon Literacki”, do którego zapraszamy w każdy trzeci piątek miesiąca.

 


18.10.2012

Dnia 18.10.2012 r. odbyły się dwa spotkania dla dzieci, na których w dalszym ciągu rozmawialiśmy o jesieni. Tym razem tematem były owoce i warzywa, które zbieramy na naszych działkach. Przygotowaliśmy dzieciom koszyki z warzywami i owocami i uczyliśmy się je rozpoznawać. Na spotkaniu “Czwartki z Misiem Czytusiem” przeczytaliśmy opowiadanie “Zajęcze serduszko” z książki “Mysia Polnisia” a na “Czwartkowych spotkaniach z książką” zapoznaliśmy dzieci z książką Małgorzaty Strzałkowskiej “Bajki mamy Wrony”. Następnie dzieci rysowały dary jesieni.

 


17.10.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


16.10.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


15.10.2012

Dyskusyjny Klub Filmowy “Magia Kina” zaprasza 17 października na godz. 17.00.
Naszego moderatora – Panią Martę Grabowską zastąpi Pan Marcin Punpur, który zaproponował repertuar i poprowadzi spotkanie.

 


11.10.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czwartek 11.10.2012 na naszych spotkaniach nadal rozmawialiśmy o jesieni. Z książki Leo Buscaglia “Jesień liścia Jasia. Opowieść o życiu dla małych i dużych” dowiedzieliśmy się, dlaczego drzewa i liście są tak ważne dla ludzi, jak zmieniają się liście od wiosny do zimy. Uczestnicy obydwu spotkań – “Czwartki z Misiem Czytusiem” oraz “Czwartkowych spotkań z książką” z pomocą kredek, papieru i kleju z kolorowych, wysuszonych liści wyczarowali przepiękne jesienne pocztówki.

 


10.10.2012

10 października w Czytelni na ostródzkim zamku odbył się, organizowany po raz pierwszy, maraton czytelniczy “Czytamy dla zwierząt”, który został zorganizowany przez Bibliotekę i Fundację Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie z okazji Światowego Dnia Zwierząt oraz Międzynarodowego Miesiąca Dobroci dla Zwierząt. Wspólne czytanie przebiegało w tak miłej atmosferze, że na zaprezentowanie utworu o zwierzętach zdecydowały się osoby, które wcześniej nie miały tego w planie. Dary dla zwierząt z ostródzkiego schroniska przyjmował piękny piesek, który czeka na nowy dom.

 


9.10.2012

9 października DKK dla dorosłych spotkał się z powieścią Jonathana Carrolla “Kraina Chichów”.
Dla części naszych klubowiczów było to pierwsze spotkanie z twórczością tego autora, ale pewnie nie ostatnie, ponieważ książka bardzo się wszystkim podobała. W drugiej części naszego spotkania mieliśmy gościa – nasz Klub odwiedziła pisarka – autorka powieści klasyfikowanych w kategorii “literatura kobieca” – Monika Sawicka. Na tę część wieczoru przybyli miłośnicy twórczości Pani Moniki.
Rozmowę z czytelnikami Monika Sawicka rozpoczęła od ukłonu w stronę klubowiczów i opowiedziała o spotkaniu z Jonathanem Carrollem, które miało miejsce 9 maja 2012 r. w Łodzi, a następnie opowiadała o sobie i swojej twórczości oraz odpowiadała na pytania publiczności.

 


4.10.2012

W czwartek 4.10.2012 w Filii biblioteki odbyły się dwa spotkania, których tematem była jesień i dary, które daje nam ta pora roku. Uczestnicy “Czwartków z Misiem Czytusiem” oraz “Czwartkowych spotkań z książką” wybrali się z Panią Jesienią na wycieczkę opisaną przez Małgorzatę Strzałkowską w książce “Jesień”. Dzieci z pomocą dorosłych wykonały z kasztanów, żołędzi i innych jesiennych darów ludziki i figurki zwierząt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2.10.2012