Październik 2014

29.10.2014

29 października 2014 roku odbyły się po raz pierwszy nowe warsztaty rękodzieła “Nie tylko Mama i ja”, na które zapraszamy i dzieci, i osoby dorosłe. Tematem zajęć były kwiaty z materiału. Najmłodsze dzieci miały za zadanie pomalowanie łodyżek, ale bardzo chętnie uczyły się też szycia.

Chętnych do udziału było więcej niż miejsc, wszyscy świetnie się bawili, więc niebawem znów się spotkamy! Kolejne warsztaty zaplanowano na 10 grudnia i ma być to kolejne wydarzenie cykliczne.

 

 


28.10.2014

28 października 2014 roku odbyła się promocja folderu “Skansen Fortyfikacji Stare Jabłonki”, który został wydany przez Koło nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostródzie.

Podczas spotkania Wojciech Gudaczewski opowiedział jak powstawał Skansen i na prezentacji multimedialnej zaprezentował wszystkie etapy przeprowadzonych prac oraz zbiory zgromadzone w odrestaurowanym schronie.

 

 


26.10.2014

26 października 2014 roku odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie w cyklu “Kanapa Coolturalna”. Tym razem tematem była sztuka iluzji i sztuka cyrkowa, a na czerwonej kanapie zasiedli: iluzjonista Adam Duryło oraz mistrzowie sztuki cyrkowej: Miłosz Kawaler, Kamil Malecki i Wojciech Ziober.

Zgromadzona publiczność nie tylko wysłuchała ciekawych wywiadów przeprowadzonych przez Mateusza Szturmę, dowiedziała się, co robią nasi goście na co dzień, jakie miejsce w ich życiu zajmuje pasja, ale też wzięła udział w pokazach: iluzjonistycznym, żonglerskim i manipulacji sześcianem, które zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem, nie tylko przez najmłodszą część widowni.

Od września 2014 Kanapa Coolturalna jest realizowana we współpracy z Agencją Kultury.

 

 


20.10.2014

20 października 2014 roku odbyło się otwarcie wystawy “Żołnierze i weterani. Misje pokojowe, stabilizacyjne i kontakty zagraniczne”, zorganizowanej we współpracy z naszą biblioteką przez Koło nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostródzie i Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Zaprezentowane na niej zostały pamiątki i dokumenty pochodzące z prywatnych zbiorów żołnierzy i weteranów z Jednostki Wojskowej 1954 w Ostródzie. Swoje pamiątki udostępnili: Janusz Brzuzy, Wojciech Gudaczewski, Ryszard Kałużny, Czesław Rzepka, Leonard Suski i Adam Trypucki. Uczestnicy spotkania mogli m.in. posłuchać wspomnień mieszkającego w Ostródzie uczestnika misji w Wietnamie – Leonarda Suskiego.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 24 listopada.

 

 

 


17.10.2014

17 października 2014 roku odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Kalicińską i promocja nowej książki “Kochana moja. Rozmowa przez ocean”, którą Autorka napisała razem z córką – Basią Grabowską. Naszym gościem była również Katarzyna Kalicińska, producentka serialu zrealizowanego na motywach cyklu powieści o rozlewisku, do którego zdjęcia kręcone było również w Ostródzie. Uczestnicy spotkania mogli więc porozmawiać nie tylko o twórczości Małgorzaty Kalicińskiej, ale też zadać pytania o serial, którego kolejny sezon niebawem wyemituje Telewizja Polska. Na zakończenie wieczoru autorskiego ustawiła się długa kolejka po autografy.

 

 

 


15.10.2014

W tym roku przypada setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny 1914 roku. Wśród wielu interesujących publikacji, które ukazały się z tej okazji na szczególną uwagę zasługuje bogato ilustrowana książka olsztyńskiego historyka i dziennikarza Henryka Leśniowskiego “W cieniu bitwy pod Grunwaldem – Tannenberg 1014: fakty, mity, legendy” opublikowana przez wydawnictwo Edytor “Wers”.

“Autor opisuje frontowe wydarzenia w sposób niezwykle obrazowy, opiera się na archiwalnych dokumentach, cytatach opinii innych historyków, wyjaśnia wiele narosłych przez lata legend, (…) idzie tropem poszukiwaczy skarbów. (…) W sumie książka Henryka Leśniowskiego jako połączenie sensacyjnej historycznej lektury z doskonale dobranym materiałem ilustracyjnym, powinna trafić do gustu każdego czytelnika interesującego się kulisami wielkich wojen.”

Spotkanie z Henrykiem Leśniowskim odbyło się 15 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ostródzkim zamku w ramach “Spotkań z historią” realizowanych przez bibliotekę i Muzeum w Ostródzie.

 

 


9.10.2014

9 października 2014 roku odbyło się otwarcie wystawy “Ostróda moich marzeń”.

Na wystawie zaprezentowane zostały prace dzieci, które powstały podczas wakacyjnych zajęć oraz podczas pleneru zorganizowanego w ramach Programu Rewitalizacji Społecznej Przystanek BezTroski.