Październik 2015

29.10.2015

Co mówią nam stare mapy? Jakich odkryć możemy dokonać czytając je i wyruszając drogą, którą nam wskazały?

Podczas „Spotkania z historią” 29 października 2015 roku opowiadał nam o tym nasz gość – Ryszard Bogucki, który na poszukiwania miejsc oznaczonych na starych mapach wyruszał bardzo często z doktorem Wiesławem Skrobotem. Obaj Panowie opowiedzieli zgromadzonej publiczności o kilku ciekawych odkryciach.

 

 


22.10.2015

22 października 2015 roku gościem Salonu Literackiego była pani Nina Drej, autorka powieści: “Za drzwiami młodości”, w której opowiada, z przymrużeniem oka, historię swojej młodości w Ostródzie, “Dom nad Jeziorakiem” oraz “Oto człowiek”. Najnowsza książka to zbór opowiadań “Kocim okiem”, które zostały wydane w ramach “Stypendium artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego”.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o książkach napisanych przez naszego gościa (oczywiście najwięcej miejsca poświęcając “Kocim okiem”), ale też o zwierzętach Pani Niny, które mogliśmy zobaczyć na zaprezentowanych fotografiach.

Promowaną podczas spotkania nową książkę “Kocim Okiem” objęła patronatem fundacja Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie.

Natalia Tejs – urodziła się w 1987, w roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie a w 2007, również z wyróżnieniem, Wydział Sztuki UWM w Olsztynie. W 2011 roku otrzymała Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Uczestniczka kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Olsztynie, Bartoszycach, Dobrym Mieście. 15 października 2015 na IX Olsztyńskim Biennale Sztuki “O Medal Prezydenta” zdobyła II nagrodę. Od kilku lat mieszka na warmińskiej wsi, która jest dla niej inspiracją do tworzenia nowych prac.

 

 


16.10.2015

16 października 2015 roku odbyło się otwarcie wystawy dziesięcioletnie Oliwki Stando, bardzo utalentowanej dziewczynki, której pasją jest malarstwo.

Wystawę można było oglądać do połowy listopada.

 

 


15.10.2015

15 października 2015 roku odbyło się spotkanie z doktorem Wiesławem Skrobotem “Miasta dla ludzi”

„Pomysł spotkania pojawił się w efekcie obserwacji zmian przestrzeni urbanistycznej Ostródy, jako potrzeba społecznej refleksji oraz rozważenia szans i zagrożeń potencjałów miastotwórczych, które Ostróda wciąż posiada, ale których zasób nieustannie się kurczy”.

~ W. Skrobot ~

Po wprowadzeniu przez naszego gościa w problematykę spotkania obejrzeliśmy fragment filmu w reżyserii Andreasa M. Dalsgaarda „Ludzki wymiar”.