Październik 2017

30.10.2017

Dyskusyjny Klub Książki – Dwa serca anioła
23 października DKK dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 rozmawiał o książce Wojciecha Widłaka „Dwa serca anioła”. Nasze spotkanie najlepiej podsumują słowa dziesięcioletniego Szymona: „Każde dziecko odebrało tą książkę inaczej był płacz, był smutek, był śmiech oraz była radość. Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania”. Moderatorowi pozostaje tylko dodać, że też nie może doczekać się kolejnego spotkania, bo rozmowa z tymi dziećmi jest prawdziwą przyjemnością. W listopadzie spotykamy się z bohaterami książki Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza „Przygody Filipka”.

 

 


22.10.2017

WIECZÓR POEZJI – JOLANTA ŁUKASZEWSKA-JASIENIEWSKA
19 października gościem „Wieczoru poezji” była Jolanta Łukaszewska-Jasieniewska, z którą o tomiku poezji „Człowieczeństwo” rozmawiała Dominika Smoleńska. Wiersze czytała Anna Rutkiewicz.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy biblioteki ze Stowarzyszeniem Ars et Liber.

 

 


15.10.2017

Dyskusyjny Klub Książki – Dziewczyna w ciemności
10 października Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o książce Anny Lyndsey „Dziewczyna w ciemności”.

Opowieść młodej kobiety, u której zdiagnozowano uczulenie na światło poruszyła klubowiczów. Warto było porozmawiać, bardziej o opowiedzianej historii niż o książce jako dziele literackim, bo literacko nie jest to pozycja, która dostarcza wielu tematów do dyskusji.

 

 


10.10.2017

Konkurs plastyczny

Zrób ilustrację do wybranej książki,przystąp do konkursu i baw się z nami

motyw na listopad: książki z dreszczykiem

Do wygrania atrakcyjne nagrody książkowe (oczywiście w klimacie konkursu) Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej.

Termin składania prac upływa 10 listopada

 

 

 

Piwo i browary w Prusach Wschodnich dawniej i dzisiaj

W programie:

otwarcie wystawy

spotkanie z dr. Wiesławem Skrobotem

26 października, godz. 18.00

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


9.10.2017

WIECZÓR POEZJI – JOLANTA ŁUKASZEWSKA-JASIENIEWSKA

Wieczór poezji
Jolanty Łukaszewskiej-Jasieniewskiej

Człowieczeństwo

19 października, godz. 18.00

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 

 


6.10.2017

WSPÓLNE CZYTANIE
Nasza Biblioteka została zgłoszona do udziału w akcji Przerwa na wspólne czytanie. Jej organizatorem jest Kinder Mleczna Kanapka, a o zwycęstwie zdecydują głosy internautów.

20 bibliotek, te, które otrzymają najwięcej głosów, dostanie nagrody I stopnia – zestawy liczące 250 książek wraz z pufami do wspólnego czytania. Kolejnych 100 bibliotek otrzyma nagrody II stopnia – zestawy liczące 50 książek do wspólnego czytania. Prosimy o głosy.

Codziennie można oddać jeden głos. Można logować się przez Facebooka.

 

 

ZAJĘCIA Z DZIEĆMI

We wrześniu wróciliśmy do organizowanych w Filii przy ul. Chrobrego 2, w ramach akcji „Cła Polska Czyta Dzieciom”, przedpołudniowych „Czwartków z Misiem Czytusiem” oraz popołudniowych „Czwartkowych spotkań z książką”

7 września wspominaliśmy wakacje. Uczestnicy po wysłuchaniu opowiadania Ingrid Kellner „Namiot Pauliny” wykonali pastelami rysunki z własnych wakacji.

14 września świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Przeczytano opowiadanie „The Dot” Petera Reynoldsa opowiadające o kropce, która zmieniła świat małej dziewczynki oraz „Motylek Teofilek” Antoona Kringsa. Akwarelowe kropki utworzyły rysunek motyla.

21 września wybraliśmy się na grzybobranie. Najpierw z pomocą książek uczestnicy poznawali gatunki grzybów, a następnie wysłuchali opowiadania Marii Kownackiej „Grzyby”. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały grzyby metodą kolażu.

28 września odbyło się spotkanie z jesienną. Opowiadanie „Kolory jesieni” z książki „Żubr Pompik” Tomasza Samojlika było podstawą pracy plastycznej czyli rysunku kolorowego jesiennego drzewa.

 


5.10.2017

KRAJOBRAZ MOJEGO MIASTA – DZIEDZICTWO PRAWDZIWE CZY UROJONE ?
28 września odbyło się spotkanie z dr. Wiesławem Skrobotem “Krajobraz mojego miasta – dziedzictwo prawdziwe czy urojone”, zrealizowane w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa, przebiegających pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo Krajobrazu”. Podczas spotkania obejrzeliśmy film „Krajobraz mojego miasta”, który powstał z inicjatywy prof. Magdaleny Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ważną częścią wydarzenia była dyskusja, w której na plan pierwszy wysunęły się tematy związane z zagospodarowaniem przestrzennym naszego miasta.

 

 


4.10.2017

KLUB KSIĄŻKI – DAWID RATAJCZAK
21 września miłośnicy kotów po raz kolejny spotkali się w bibliotece z Dawidem Ratajczakiem, mieszkającym w Ostródzie autorem cieszących się popularnością, nie tylko wśród wielbicieli kotów, książek: „Jak wytresować kota?” i „Jak wytresować kota 2. Techniki zaawansowane”. Wywiad z naszym Gościem przeprowadziła Mariola Bibel.

 

 


3.10.2017

WIĘZI – WYSTAWA BATIKU – IWONA BOLIŃSKA-WALENDZIK
20 września miał miejsce wernisaż wystawy batiku Iwony Bolińskiej-Walendzik. Iwona Bolińska-Walendzik urodziła się w 1970 roku w Morągu. W 1996 roku ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu, w 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych. Batikiem pasjonuje się od 1999 roku. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 24 października.

 

 


3.10.2017

Dyskusyjny Klub Książki – Witaj córeczko
25 września w dziecięcym DKK, skupiającym klubowiczów ze Szkoły Podstawowej nr 6, rozmawialiśmy o książce Ireny Landau „Witaj, córeczko!” poruszającej trudny temat adopcji. W naszym Klubie powitaliśmy nowych członków – uczniów klasy czwartej.

 

 

 

ZAJĘCIA Z DZIEĆMI

We wrześniu, po wakacyjnej przerwie, rozpoczęliśmy, realizowane w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, spotkania Klubu Motyli Książkowych oraz Klubu Zwariowanych Robótek.

5 września maluszki wysłuchały bajeczki o znanej wszystkim Śwince Peppie i o jej przygodach „Peppa i skarb piratów” Neville Astley, a jako pracę samodzielną robiły ramki na zdjęcia.

12 września tematem przewodnim spotkania było wesołe miasteczko. Dzieci wysłuchały bajeczki „Smutna owieczka z wesołego miasteczka” Wiesława Drabika, a następnie robiły kolorową karuzelę z papieru.

19 września, na specjalne życzenie jednego z uczestników, spotkanie było poświęcony meduzom. Po wysłuchaniu fragmentu książeczki Marii Szarf „Reksio – Wodna przygoda” dzieci wykonały kolorowe i uśmiechnięte meduzy z papierowych talerzyków i bibuły.

26 września czytaliśmy wierszyki o ptakach ze zbioru Zdzisławy Szwedowskiej „Historyjki o jeżu, ptakach i innych zwierzakach”, a ilustrację do wierszy były przepiękne ptaszki w klatce wykonanej z papieru.

Klub Zwariowanych Robótek rozpoczął nowy cykl spotkań 8 września wspomnieniami z wakacji i aby te wspomnienia zachować dziewczęta robiły zapachowe tobołki. 15 września uczestniczki rolowały bransoletki z wełny czesankowej.

22 września dziewczęta pracowały nad motylowym mobilem, który miał różne kształty, a w ostatni piątek września ze specjalnego kolorowego papieru do scrapbookingu robiono ptaszki w klatce.

Biblioteka rozpoczęła rok szkolny wycieczkami i lekcjami bibliotecznymi. Odwiedziły nas klasy druga i trzecia z Salezjańskiego Gimnazjum w Ostródzie, Grupa Smerfów z Przedszkola nr 1 oraz uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego.