Salonsportu

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

 

 

 

 

 

 

Regulamin konkursu >>>

Rodo >>>

 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 


 

 


 

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Możdżonkiem. Obejrzyj zapowiedź.

 

 


 

 

 

 


 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

 

ANKIETY ZAMIAST PANELU

W związku z brakiem możliwości zorganizowania panelu dyskusyjnego na zakończenie projektu „W świetle jupiterów – wielki sport w małej bibliotece”, wymieniliśmy opinie za pomocą przygotowanych ankiet. W debacie miały wziąć udział środowiska partnerujące w naszym projekcie. Te same poprosiliśmy o udzielenie odpowiedzi na pytania, które padłyby podczas panelu i byłyby przyczynkiem do szerszej dyskusji. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami ankiet. Zachęcamy również do podzielenia się własnymi opiniami za pomocą naszych mediów społecznościowych.

więcej informacji >>>

 

 

 

#SalonSportu – Spotkanie z Krzysztofem Baranowskim

 

 

 


#SalonSportu – Spotkanie z Tomaszem “Zadymą” Gromadzkim

 

 

 


#SalonSportu – Spotkanie z Sebastianem Grubalskim i Jakubem Raszkowskim

 

 

 


#SalonSportu – Spotkanie z Włodzimierzem Narewskim, Pauliną Dąbrowską, Michałem Brylem i Joanną Cesarską

 


#SalonSportu – Spotkanie z Danielem Żółtakiem i Marcinem Prokopem

 

 

 


#SalonSportu – Spotkanie z Wojciechem Krztoniem i Zbigniewem Czaplą

 

Zbigniew Czapla o przyszłości reprezentacji Polski w piłce ręcznej

 

Kiedy jest gra pasywna i faul w ataku w piłce ręcznej?

 

Kiedy jest ręka w piłce nożnej?

 

Zbigniew Czapla na temat poziomu sędziowania i VAR w piłce ręcznej

 

Zbigniew Czapla o niedopuszczeniu do rozpoczęciu meczu Wisła Piotrkowianin

 

Wojciech Krztoń o VAR i meczu Polonia – Górnik 

 

Wojciech Krztoń i Zbigniew Czapla o życiu sędziego pod presją i nagonką

 

 


Spotkanie z Sylwestrem Czereszewskim

 

 


Spotkanie z Wojciechem Krztoniem i Zbigniewem Czaplą

 

 

 


#SalonSportu – spotkanie z Markiem Dabkusem „Literatura w zmieniającym się świecie sportu” (część 1)

 

 

#SalonSportu – spotkanie z Markiem Dabkusem „Literatura w zmieniającym się świecie sportu” (część 2)

 

 

#SalonSportu – spotkanie z Markiem Dabkusem „Literatura w zmieniającym się świecie sportu” (część 3)

 

 

 

 

 


 

PREZENTUJEMY PAŃSTWU WYWIAD Z KORNELEM ANDRZEJEWSKIEM – POMYSŁODAWCĄ
I TWÓRCĄ PROJEKTU ZATYTUŁOWANEGO „W ŚWIETLE JUPITERÓW – WIELKI SPORT W MAŁEJ BIBLIOTECE” W RAMACH KTÓREGO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ ZAINAUGURUJE CYKL SPOTKAŃ POD NAZWĄ „SALON SPORTU”. O POMYŚLE, IDEI, PROGRAMIE.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie inauguruje realizację projektu „W świetle jupiterów – wielki sport w małej bibliotece”. Jakie są jego założenia?

K.A.: Przede wszystkim uważam, że zarówno ośrodkom kultury jak i klubom sportowym przyświeca jeden, wspólny, bardzo ważny społecznie cel – wszechstronne i dobre kształtowanie młodego człowieka. Myślę, że w dobie kryzysu rodzin i wielu wartości, na tych ośrodkach spoczywa szczególna odpowiedzialność. Klub to nie tylko miejsce kształtowania talentów sportowych, bo pewnie tylko części z nich uda się zostać przy sporcie, ale człowieka jako takiego – poprzez pracę, sumienność, zespołowość. Wiele jest historii ludzi, dla których trener stał się drugim ojcem. Dlatego chcemy poprzez wspólne działanie dawać szansę młodym by obcowali
z tymi, którzy coś w sporcie osiągnęli, którzy mogą ich czegoś nauczyć, a zarazem by okrężną drogą – bo poprzez klub sportowy – trafili do ośrodków kultury, do biblioteki, aby rozwijali swoją osobowość na wielu polach. Gości dobieram tak, aby stanowili oni pozytywne wzorce dla młodych ludzi. Oni najbardziej leżą na sercu, ale formuła jest otwarta dla wszystkich mieszkańców regionu. Sport jednoczy pokolenia, więc liczę, że ta propozycja zainteresuje każdego – od dzieci po seniorów.

Co znajdzie się w programie?

K.A.: Ideą jest stworzenie cyklu spotkań pod nazwą „Salon Sportu” – na razie w Ostródzie, kto wie co będzie w przyszłości – z ważnymi postaciami świata sportu. Chcę głównie pokazywać osoby
z regionu, które osiągnęły w sporcie sukces – nie tylko jako sportowcy, także jako dziennikarze, sędziowie czy przedsiębiorcy. Wszystko we współpracy z akademiami sportowymi, których podopiecznym chcemy dać szansę obcowania z ważnymi postaciami sportu oraz znajdować wspólne pola działania.

Zaczniemy dość obszernym wywiadem z panem Markiem Dabkusem, który lokalny sport zna jak własną kieszeń, gdzie przybliżony zostanie cały ten projekt. Myślę, że absolutnie warto tej rozmowy posłuchać! Następnie ruszymy ze spotkaniami z gośćmi, wśród których są szczególne osobowości i duże nazwiska.

Planuję 9 spotkań w „Salonie Sportu” do końca 2020 roku. Z czego jednym jest wspomniany wywiad – raczej wydarzenie towarzyszące niż spotkanie – inne będzie promocją książki bardzo cenionego dziennikarza sportowego. Pozostałe siedem to topowy dziennikarz, sędziowie oraz byli i obecni sportowcy.

Czy obecna pandemia nie pokrzyżuje planów?

K.A.: Oczywiście plan był taki by gromadzić wielką rzeszę odbiorców na spotkaniach z gośćmi. Wiemy jednak co się dzieje w świecie. Po pierwsze zupełnie nam to przesunęło terminarz, a po drugie musieliśmy szybko przystosować się do nowej formy, czyli działań online. Każde spotkanie jest przygotowane w kilku wariantach, które będą wybierane na bieżąco – tak by było możliwie najbezpieczniej. Być może w dużym zakresie będą to wywiady online, ale damy za to możliwość interakcji z widzami.

Wywiad z panem Markiem na pewno w formie online, w zasadzie po prostu zarejestrujemy wywiad i go wyemitujemy. Tam szerzej o wszystkim opowiemy, ogłosimy bardzo twórcze konkursy dla dzieci i młodzieży oraz sprowokujemy – mam nadzieję – szerszą dyskusję o sporcie.

Całość działań ma koniec końców służyć w dużej mierze promocji czytelnictwa, prawda?

K.A.: Nie przez przypadek „Salon Sportu” odbywać się będzie pod hasłem „Znani czytają?”. Wszystkie elementy składają się na realizację zadania zatytułowanego „W świetle jupiterów – wielki sport w małej bibliotece” z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.

Proszę zauważyć, że obecnie na rynku jest mnóstwo książek o tematyce sportowej, które świetnie się sprzedają, pomimo że poziom czytelnictwa w naszym kraju – jak się powszechnie uważa – nie jest najwyższy. Książka sportowa i tematyka sportowa staje się czymś, co może przyciągnąć ludzi do instytucji kultury, do bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie już zakupiła – do czego zobowiązuje ją realizowany projekt – pokaźną liczbę publikacji na temat sportu. Na spotkaniach będziemy te pozycje przybliżać, promować. Liczymy też na bardzo fajne prace konkursowe dzieci
i młodzieży z akademii sportowych, ale również pozostałych zainteresowanych. Oczywiście
z nagrodami.

Czy akademie sportowe to jedyni partnerzy projektu?

K.A.: Partnerami projektu są również Stowarzyszenie „Alfa” i PSONI koło w Ostródzie. Środowiska działające na rzecz osób z niepełnosprawnością. Wśród naszych gości będzie znakomita judoczka pochodząca z Ostródy, która obecnie szkoli naszych paraolimpijczyków. Chcemy ruszyć ten temat, zapytać o perspektywy niepełnosprawnych sportowców w naszym regionie.

Może przedstawię też naszych sportowych partnerów – są nimi piłkarze ręczni z Klubu Sportowego „Play”, piłkarze nożni z AP Ostróda, karatecy z Kyokushin Karate, judocy z UKS Shizoku Ostróda oraz wicemistrzowie Polski w Futsalu, czyli Klub Sportowy Constract Lubawa. Niezmiennie wspiera nas także Księgarnia Lexica.

Skąd czerpać informacje o działaniach?

K.A.: Rusza działalność kont „Salon sportu” na twitterze i facebook’u, więc zachęcam już teraz do lajkowania i śledzenia. Dodatkowo wszystkie informacje będą zamieszczane na specjalnej podstronie ostródzkiej biblioteki: www.bibliotekaostroda.pl/salonsportu . Naszymi partnerami medialnymi są ostródzkie portale informacyjne – Ostróda News i Ostróda Flesz, jak również portale sportowe: sport.egit.pl oraz wama-sport.pl , a także Stomil.olsztyn.pl , gdy będzie działo się coś związanego z piłką nożną. Informacje pojawiać się będą również w Meloradio. No i w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie pod telefonem zawsze znajdzie się ktoś, kto odpowie na pytania.

Czy planowana jest kontynuacja działań na kolejny rok?

K.A.: Zobaczymy, czy ta formuła wypali. Jestem przekonany, że w normalnych warunkach tak by właśnie było. Dzisiaj trudno coś przewidzieć. Natomiast tworząc ten pomysł miałem na uwadze działania wieloletnie. Chciałbym, żeby ludzie nie przychodzili z czasem na takiego czy innego sportowca, ale po prostu zaczęli chodzić na „Salon Sportu”, bo chcę czasem gościć ludzi, których znają wszyscy, a czasem pokazać jakąś niszową dyscyplinę lub organizować spotkania tematyczne o różnych aspektach sportu, gdzie wiele można się będzie dowiedzieć, choć gość niekoniecznie będzie znany z pierwszych stron gazet.

Kiedy pierwsze działanie?

K.A.: Czerwiec. Polecam śledzenie źródeł, które podałem. Wszystko uda się tam znaleźć.