Sierpień 2013

29.08.2013

W czwartek 29.08.2013 na przedpołudniowym “Czwartku z Misiem Czytusiem” zawędrowaliśmy do Krakowa. Pani Anna Serbintowicz opowiedziała o historii naszej dawnej stolicy, pokazała na ilustracjach zabytki Krakowa oraz przeczytała “Legendę o smoku wawelskim”. Na brystolu namalowano tego smoka farbami plakatowymi. Na zakończenie spotkania wręczono nagrody (książka z naklejkami) oraz dyplomy otrzymane z Wydawnictwa “Aksjomat” za prace wykonane na konkurs plastyczny “Kolorowe kredki”.
A po południu na “Czwartkowych spotkaniach z książką” wróciliśmy na wieś. Po rozmowie dotyczącej wsi, budynków mieszkalnych i pomieszczeń dla zwierząt, różnych zwierząt mieszkających na wsi i pracach rolnych przeczytano “Pomocny traktor” R. McPhilllips. Bardzo pomocne były też informacje zawarte w książce “Na wsi” Agnes Vandewiele. Dokończono pracę
z ubiegłego tygodnia. W wiejskiej zagrodzie pojawiły się kolejne zwierzęta i rośliny. Praca ta zostanie wysłana na konkurs do Wydawnictwa “Aksjomat”.

 


27.08.2013

27 sierpnia ostródzki Klub Dyskusyjny spotkał się z książką ks. Adama Bonieckiego “Lepiej palić fajkę niż czarownice”.
Omawiana książka zawiera felietony, które ukazywały się w Tygodniku Powszechnym, dotyczące ważnych spraw społeczno-politycznych, katolicyzmu w ogóle i Kościoła katolickiego w Polsce – było więc o czym rozmawiać i mimo że nie zawsze i nie wszyscy nasi klubowicze zgadzają się
z poglądami ks. Bonieckiego, wszyscy wysoko ocenili książkę.
W dyskusji pojawił się temat kontrowersyjnej okładki tygodnika “W Sieci” oraz odpowiedzi Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, która ukazała się w Gazecie Wyborczej (z 27.08.2013) “Ks. Adam Boniecki jest adwokatem Boga, nie diabła”.
Na następne spotkanie zapraszamy 24 września na godz. 18.00, a rozmawiać będziemy o książce Erica -Emmanuela Schmitta “Moje życie z Mozartem”.

 

 


22.08.2013

W czwartek 22.08.2013 powędrowaliśmy na wieś. Obejrzeliśmy książki związane z tematem spotkań, rozmawialiśmy o tym, co możemy na wsi zobaczyć, jakie zwierzęta żyją
w gospodarstwach rolnych. Po wysłuchaniu pięknie ilustrowanego opowiadania Gordona Volke “Kurczaczek” wspólnie wykonywano wiejskie zagrody. Uczestnicy przedpołudniowego spotkania na dużym, jasnozielonym brystolu stworzyli łąkę, na której pasą się owieczki, latają ptaszki
i motylki. Po południu zaś na ciemnozielonym brystolu rozpoczęto (przy pomocy samoprzylepnych kolorowych kartek) tworzenie wiejskiej zagrody ze zwierzętami, sadem
i ogrodem.

 


19-20.08.2013

19 sierpnia, podczas kolejnego wakacyjnego spotkania, Klub Zwariowanych Robótek zakończył pracę nad filcowym etui na telefon. Etap końcowy jest nie mniej ważny niż początek – można upiększyć swoją pracę i zadbać o szczegóły. Prace są tak ładne, że klubowiczki nie chciały rozstać się z nimi nawet na tydzień 🙂 Zapraszamy do oglądania wystawki w holu biblioteki.
20 sierpnia, jak w każdy wakacyjny wtorek, potyczki w bibliotece rozpoczęliśmy głośnym czytaniem: wierszy Juliana Tuwima “Dyzio marzyciel” i “Okulary” oraz fragmentu książki Barbary Park “Zuźka D. Zołzik Aloha-ha-ha”. Następnie dzieci zabrały się do pracy plastycznej – tym razem robiliśmy ramkę na najpiękniejsze wakacyjne zdjęcie.
Tematem przewodnim popołudniowych “Wypraw w świat dziecięcej wyobraźni” były kotki. Po lekturze książki Liane Schneider “Zuzia i jej kotek” maluszki dyskutowały o wadach i zaletach posiadania domowego zwierzątka, wymieniały czynności związane z jego pielęgnacją, higieną
i karmieniem. Przy wspólnym rysowaniu dzieci puściły wodze fantazji, obok fioletowego kota znalazły się straszne tornada i mrówki-giganty 🙂 Podczas samodzielnej pracy plastycznej trzeba było pokolorować, a następnie dopasować do siebie kocie części ciała.
Przedostatni wakacyjny tydzień zakończył się projekcją bajki filmowej.

 

 

 


12.08.2013

12 sierpnia odbyło się kolejne wakacyjne spotkanie w Klubie Zwariowanych Robótek – tym razem robiliśmy etui na telefony komórkowe. Każdy mógł puścić wodze fantazji i wykonać etui absolutnie według własnego pomysłu. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy, a efekty można podziwiać w klubowej gablocie w holu biblioteki. Serdecznie zapraszamy!
Wakacyjne potyczki w bibliotece 13 sierpnia, jak co tydzień, rozpoczęliśmy od wspólnego przeczytania wierszy Juliana Tuwima, a były to “Taniec” i “Rozmowa ptaków” oraz zabawnego opowiadania Barbary Park z Zuźką D. Zołzik w roli głównej pod tytułem “Bal”. Następnie wykonaliśmy barwne, zwariowane motyle z materiałów wtórnych. Zupełnie nie spodziewaliśmy się efektu końcowego – wyszło wspaniale – nasze motyle są zwiewne jak motyle i wręcz słyszalny jest delikatny szelest skrzydeł. Przysiadły na naszym bibliotecznym fikusie dębolistnym… Zapraszamy do oglądania!
Tego samego dnia po południu “Kogutek Ziutek” Barbary Sudoł zabrał nas na kolejną wyprawę
w świat dziecięcej wyobraźni – byliśmy na Mazurach, gdzie razem z nim przeżyliśmy przygody nad jeziorem; porozmawialiśmy też na temat bezpieczeństwa nad wodą. Następnie dzieci musiały dopasować obrazki tematycznie związane z otwartą woda do rysunku na planszy. Ostatnim punktem spotkania było stworzenie łódeczek z łupinek od orzecha włoskiego, plasteliny, wykałaczek i kolorowego papieru – z czym maluszki poradziły sobie wspaniale!
Na zakończenie tygodnia, w piątkowy poranek, obejrzeliśmy piękną i pouczającą bajkę filmową “Dzwoneczek”. Zachwycająca graficznie i z życiowym przesłaniem – wprawiła dzieci w dobry nastrój.

 

 

 

Pierwszy tydzień sierpnia przywitał nas upałami, które nie zniechęciły uczestników bibliotecznych spotkań.
5 sierpnia Klub Zwariowanych Robótek znów gościł dzieci i młodzież zza naszych wschodnich granic – kolejna grupa uczyła się wykonywać “przypinki-czosnki”, a zajęcia bardzo się podobały.
6 sierpnia odbyły się kolejne “Wakacyjne Potyczki”, podczas których wspólnie przeczytaliśmy wiersz Juliana Tuwima “Ptasie plotki” i opowiadanie Barbary Park “Zuźka jedzie na wieś – Kolec” oraz tworzyliśmy z materiałów wtórnych kolorowe ptaszki – małe, duże, pękate i chude, na pewno zabawne!

Tego samego dnia po południu maluchy wybrały się na “Wyprawę w świat dziecięcej wyobraźni”. Podczas zajęć przeczytaliśmy opowiadanie Davida McKee “Elmer”. Wesołe przygody słonia rozbawiły dzieci i zachęciły je do wykonania prac plastycznych – kolorowych słoników z papieru. Pobawiliśmy się też przy planszy, utrwalajac znajomość kolorów.
Tydzień pełen wrażeń zakończyliśmy projekcją bajki podczas spotkania “Piątkowo-filmowo”

7 sierpnia w Czytelni MBP odbyło się szczególne spotkanie – otwarcie wystawy naszego kolegi – Romualda Aramowicza – bibliotekarza, pasjonata fotografii oraz kronikarza Ostródy.
Tematem zdjęć jest natura – pełna barw, światłocieni i życia. Tę bardzo relaksującą wystawę można oglądać do 13 września w godzinach pracy biblioteki – serdecznie zapraszamy!

 

 

 


8.08.2013

W czwartek 8.08.2013 wybraliśmy się na… budowę. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć
i przymierzyć sprzęt służący ochronie bezpieczeństwa pracowników – kaski, rękawice, uprzęże, kamizelki. Przy okazji przypomniano o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Po wysłuchaniu opowiadania Janusza Wilczyńskiego “O królewnie, która chciała jeździć koparką” pokolorowano rysunki koparki i dorysowano postać królewny.

 


7.08.2013

Kolejne dwa tygodnie wakacji z “Baśniowych wędrówek po kraju” – w ostatni poniedziałek lipca wyprawa na Podlasie, do trzech parków narodowych, gdzie mieszkają wyjątkowe zwierzęta, do miejscowości z ciekawymi budowlami. Po przeczytaniu legendy związanej z Wigrami “O diable
i mnichu” z książki Marioli Jarockiej “Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” pokolorowano rysunki przedstawiające zwierzęta Puszczy Białowieskiej. Pierwszy poniedziałek sierpnia to wyprawa do stolicy naszego kraju – Warszawy. Po obejrzeniu książek o Warszawie i wysłuchaniu informacji na temat najciekawszych zabytków stolicy wysłuchano legendy “Wars i Sawa” z książki Magdaleny Grądzkiej “Legendy polskie. Wybór.”
Na zakończenie spotkania pokolorowano rysunki przedstawiające herb Warszawy i bazyliszka.

 


1.08.2013

W czwartek 1 sierpnia 2013 zarówno na przedpołudniowym “Czwartku z Misiem Czytusiem” jak
i na popołudniowym “Czwartkowym spotkaniu z książką” rozmawialiśmy o bardzo ciekawych figurach – kwadratach i prostokątach. Po próbach składania papieru w takie figury przeczytaliśmy książkę Danuty Wawiłow “Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej i kwadratowej”. Z kolorowych papierów przedstawiających poznane dzisiaj figury powstały bardzo interesujące i barwne prace.