Sierpień 2014

31.08.2014

Ani się obejrzeliśmy, a wakacje już za nami! Letni czas minął stanowczo za szybko…

Ostatnie wtorkowe zajęcia z dziećmi (26.08.) z cyklu “Magiczne wakacje w bibliotece” przebiegły w luźnej atmosferze – jeden z uczestników wybrał z regału książeczkę, na chybił trafił wskazał paluszkiem na spis treści i tym sposobem czytaliśmy “Piękną i Bestię”. Czas przeznaczony na prace plastyczne dzieci wykorzystały bardzo twórczo: były robione plakaty-kolaże na biblioteczny konkurs.

Wtorkowe maluszki z “Wypraw w świat dziecięcej wyobraźni” wysłuchały książki Julii Donaldson “Gruffalo”. Praca wspólna polegała na wykonaniu ilustracji do treści książki, trzeba było wysilić pamięć i narysować wszystkich bohaterów występujących w opowieści. Guffalo wyszedł jak malowany, kto widział pracę w bibliotecznym holu, ten potwierdzi 🙂 Na sam koniec spotkania, by uczcić kończące się wakacje, został rozegrany turniej Grzybobrania.

Piątkowy Klub Zwariowanych Robótek został wyjątkowo odwołany, w jego miejsce wszyscy mogli się pobawić na rodzinnym pikniku organizowanym przez bibliotekę. Były literackie zagadki, za które dzieci dostawały nagrody, był wyścig z przeszkodami (dorośli kontra dzieci), było również podsumowanie konkursu plastycznego i wręczenie nagród laureatom. Na koniec imprezy, po obejrzeniu w Oddziale nagrodzonych prac, dzieci z rodzicami zebrali się w Czytelni, by wspólnie obejrzeć jedną z nowszych produkcji wytwórni Walta Disneya.

Także w naszej filii ostatni tydzień sierpnia to czas posumowań. W poniedziałek 25 sierpnia rozmawialiśmy o dużych leśnych zwierzętach – dzikach, lisach, łosiach. Bardzo pomocne były książki: Joanny Liszewskiej “Młody obserwator przyrody”, Marcina Malickiego “Nasze zwierzęta” i Jadwigi Knaflewskiej “Ilustrowana księga przyrody polskiej”. Wysłuchano kilku wierszy o tych zwierzętach oraz opowiadania Pierangelo Fiorani “Wytropiony myśliwy” (książka “Jak żyją zwierzęta Europy”). Praca plastyczna to pokolorowanie rysunków. Na zakończenie mała niespodzianka – wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo ciekawą książeczkę “Agata i Wojtek zwiedzają Warmię i Mazury” – z informacjami o naszym województwie przekazywanymi przez bociana i żabkę oraz rysunkami do kolorowania.

Czwartek 28 sierpnia spotkanie z ekoludkami. Po przeczytaniu wiersza Janiny Kasperkowiak “Mali strażnicy przyrody” przypomniano, jak należy zachowywać się w różnych miejscach. Następnie przystąpiono do przyczepiania we właściwych miejscach na przygotowanych planszach ilustracji przedstawiających różnego rodzaju odpady. Po wykonaniu tego trudnego zadania każdy z uczestników otrzymał kartkę z narysowanym labiryntem i musiał pomóc ekoskrzatowi zanieść odpady do właściwego pojemnika. Na kolejnej kartce należało pokolorować zieloną kredką pola oznaczone kropkami i wtedy pokazywał się znak recyklingu. Ostanie zadanie to wspólne rozwiązanie krzyżówki. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał książeczkę ze specjalnym dyplomem i magnes na lodówkę z ekologicznymi informacjami.