Sierpień 2016

31.08.2016

Już w czwartek 30 czerwca od “Wakacyjnych spotkań z Kubusiem Puchatkiem” rozpoczęły się tegoroczne wakacje w filii biblioteki przy ul. Bolesława Chrobrego 2. Ponieważ 10 lat temu, w lipcu 2006 r., wzięliśmy udział w konkursie “Przyjaciele Kubusia Puchatka” ogłoszonym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie (tak rozpoczęły się cotygodniowe spotkania z książką), pierwsze wakacyjne spotkanie rozpoczęto od wspomnień, obejrzeliśmy zdjęcia sprzed 10 lat z powiatowego podsumowania konkursu.

Po zaprezentowaniu książeczek i pluszowych maskotek wysłuchano opowiadania Thea Feldman “Najlepsi przyjaciele”. Praca plastyczna to kolorowanie rysunków przedstawiających postacie związane z Kubusiem Puchatkiem. 7 lipca opowiadanie “Kubuś Puchatek i miodowe drzewko” zainspirowało do ciekawej, ale trudnej pracy plastycznej – pszczółki z kolorowych papierów i samoprzylepnych elementów. 14 lipca opowiadanie Thea Feldman “Dzielny prosiaczek” pokazało, że nie musimy się bać. I na dowód tego każdy uczestnik wykonał po dwie prace – z kleksów powstałych z rozmazania kolorowej farby na papierze powstał strach, którego się boimy, a na kolejnym kleksie strach już oswojony.

W poniedziałek 4 lipca cykl “Wakacyjne spotkania z książkami Grzegorza Kasdepke” rozpoczęto od informacji o autorze i prezentacji Jego książek. Do “Opowiadania na dzień dobry” z książki “Inżynier Ciućma czyli śrubka, młotek i przemądrzałe roboty” wykonano ilustracje. 11 lipca opowiadanie “Pobudka, rycerze” z książki “Kacper z szuflady” było inspiracją do wykonania prawdziwych, chociaż papierowych, rycerzy.

W pierwszej połowie sierpnia w poniedziałki kontynuowano spotkania z książkami Grzegorza Kasdepke. 1 sierpnia po wysłuchaniu opowiadania “Pamiątka druga czyli ogryzek” z książki “Pamiątki detektywa Pozytywki” rozwiązano zagadkę zniknięcia gąsienicy. Informacje o cyklu rozwojowym motyli pozwoliły na stworzenie efektownej pracy plastycznej – rysunku motyla wykonanego kolorową kredą. 8 sierpnia bajka “O księżniczce, o sukni i o czarodzieju” z książki “Dziwne przypadki bajkopisarza” pozwoliła poznać prawdziwość powiedzenia o sukni nie zawsze zdobiącej człowieka. I oczywiście praca plastyczna związana była z tematem bajki – wykonano suknię z kawałków kolorowych materiałów.

Czwartkowe spotkania z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi 4 sierpnia rozpoczęto od przeczytania opowiadania “Superbrykacz” z czasopisma “Kubuś Puchatek” oraz książeczki “Żaba” Moiry Butterfield, w której znajduje się wiele interesujących informacji o żabach. Praca plastyczna to papierowa żaba, wykonana według specjalnego szablonu. 11 sierpnia po wysłuchaniu opowiadania Catherine Hapka “Cierpliwy królik” wyklejono postać królika kolorowymi kuleczkami z krepiny.

Druga połowa sierpnia to poniedziałkowe spotkania z bohaterami książek Grzegorza Kasdepke – towarzyszyliśmy detektywowi Pozytywce na wyprawie na ryby oraz poznaliśmy prawdziwy cyrkiel. Prace plastyczne to ryba wyklejona ze skrawków kolorowych gazet oraz rysunki wykonane cyrklem. Czwartkowe spotkania z Kubusiem Puchatkiem pokazywały siłę przyrody, wykonano wtedy piękny Stumilowy Las. Na zakończenie wakacyjnych spotkań każdy uczestnik otrzymał specjalne podziękowanie oraz kolorowy balonik.

 

 

 


31.08.2016

21 sierpnia 2016 roku w naszym mieście miało miejsce niezwykłe wydarzenie – Festiwal Optymizmu. Miał on też swoją odsłonę w bibliotece – odbyły się u nas dwa spotkania: z Władysławem Kozakiewiczem i z Aleksandrem Dobą. To była ogromna dawka nie tylko optymizmu, ale też energii.

 

 

 

 


18.08.2016

18 sierpnia 2016 roku odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Zofii Świat – artystki z Morąga, która od niedawna jest członkiem Klubu Plastyka Amatora.

Wystawę mogliśmy oglądać do połowy września.