Spektakl „Szwabka”

24 października 2019 roku zorganizowaliśmy kolejne wydarzenie w ramach projektu “Mazurzy pilnie poszukiwani”. Był nim spektakl “Szwabka” autorstwa Marty Frydrychowskiej w reżyserii Marii Krystyny Andrzejewskiej*. Spotkanie zorganizowaliśmy w sali kameralnej ostródzkiego amfiteatru, którą szczelnie zapełniła publiczność.

Występ poprzedzony był krótkim wprowadzeniem historycznym pana Piotra Lisowskiego, który
w merytoryczny i emocjonalny sposób zapoznał widownię z problemem opresyjności wobec Mazurów w latach powojennych.

Następnie scenę zajął zespół aktorski, który autentycznie oczarował publiczność. Wiele osób nie kryło wzruszenia, widzowie natychmiast po zakończeniu spektaklu zgotowali aktorom owacje na stojąco!

Na szczególną uwagę zasługuje absolutnie zjawiskowy występ odgrywającej główną rolę Mai Bunalskiej. Oprócz niej na scenie doskonale zaprezentowali się pozostali aktorzy: Józef Gleba, Janina Brzuzy, Magdalena Ulanowska, Andrzej Horbajczuk, Michał Lendzion, Kacper Kottewicz, Julia Lendzion, Grzegorz Kottewicz, Lena Danowska, Emil Danowski, Aleksandra Bilicka, Paulina Pladzyk i Maciej Ulanowski.

Po spektaklu Piotr Lisowski poprowadził panel dyskusyjny, na którym widzowie mogli podzielić się odczuciami, wspomnieniami rodzinnymi, a także poruszyć współczesne problemy lokalne, związane szczególnie z kwestią dbania o pozostałości po Mazurach, jakie mamy jeszcze lub znajdujemy na naszym terenie.

Na wychodzących czekał jeszcze słodki poczęstunek. Ciasta dla aktorów i publiczności zasponsorowała pani Ewa Drapińska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Szczególne podziękowania należą się panu Maciejowi Schwarzowi oraz pani Marii Bortkiewicza za użyczenie rekwizytów,
a także pani Barbarze Gwardeckiej za pomoc w transporcie.

* Marta Frydrychowska to ostródzianka, uczestniczka i laureatka Ogólnopolskich Konkursów Krasomówczych, gdzie prezentowała gawędy o życiu Mazurów. Warsztat teatralny zdobywała
w ostródzkiej grupie teatralnej „Zmysł”. Z okazji 675-lecia Ostródy napisała sztukę teatralną „Szwabka” zainspirowaną wierszami Marii Zientary-Malewskiej i Michała Kajki. Opowiada ona
o doświadczeniach powojennych polskojęzycznych Mazurów, którzy starali się zachować swoją tożsamość. „Szwabkę” zrealizowała i wystawiła podczas jubileuszowego konkursu na ostródzkim zamku. Była wówczas uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. Obecnie mieszka w Gdańsku, jest absolwentką neurobiopsychologii Uniwersytetu Gdańskiego, zawodowo spełnia się jako instruktor ćwiczeń choreograficznych, ale jako wielozawodowiec ma różnorodne doświadczenia, również w pracy z niepełnosprawnymi.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu Stowarzyszenia ARS et LIBER „Mazurzy pilnie poszukiwani” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.