Styczeń 2012

 

24 stycznia w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych odbyło się spotkanie z książką Olgi Tokarczuk “Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Akcja powieści rozgrywa się współcześnie w Kotlinie Kłodzkiej, jej główną bohaterką jest, darząca wielką miłością zwierzęta, emerytowana nauczycielka Janina Duszejko, i to ta postać oraz różnice w odbiorze książki przez naszych klubowiczów sprawiły, że dyskusja była zdecydowanie interesująca.
Na kolejnym spotkaniu – 28 lutego – porozmawiamy o książce Frédérique Deghelt “Babunia”.

 


25 stycznia – bawiliśmy się podczas pierwszego z mini turniejów (z nagrodami) “zabawa ze scrabblami”; na drugi zapraszamy 1 lutego na godz. 15.30.

Dzieci z klas I-III spotykają się codziennie w godz. 12.00-13.00 w Filii MBP przy ul. Chrobrego na spotkaniach z bajkami i legendami z okolic Ostródy zatytułowanych “Poznajemy historię i legendy ziemi ostródzkiej”. W tym tygodniu uczestnicy poznawali legendy związane z powstaniem naszego miasta min.: “O ostródzkiej syrenie”, “O kowalu z Ostródy”, “O ostródzkim smoku”. Dowiedzieli się, jak powstało nasze miasto, jak wyglądało miasto średniowieczne oraz jak powstał i jak wygląda obecnie herb Ostródy.

 


Czwartkowych spotkaniach z książką – 26.01.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 26.01.2012 rozmawialiśmy o karnawale. Przeczytaliśmy opowiadanie “O próżnej kotce…”. Dzieci pokolorowały postacie bajkowe.

 

 


23 stycznia rozpoczęły się zimowe zajęcia z dziećmi. W Oddziale dla Dzieci na ostródzkim zamku od poniedziałku trwają “Ferie z niespodzianką”, podczas których nasi młodzi użytkownicy codziennie, od godz. 9.30 do 11.00, spędzają czas na wspólnych zabawach opartych o tekst literacki. Od poniedziałku piszemy razem opowieść, która ciągle jeszcze nie ma tytułu. Głośno czytamy krótkie opowiadania oraz bajki z morałem, łącząc zabawę z nauką, gramy w gry planszowe oraz zagadki słowne. Spotkania kończą się zajęciami plastycznymi, które cieszą się ogromnym powodzeniem.

 


Dzień Babci i Dzień Dziadka – 19.01.2012

Tematem spotkania był Dzień Babci i Dzień Dziadka. Przeczytaliśmy książeczkę Anny Cassalis pt.: “Tupcio Chrupcio odwiedza dziadków”. Następnie dzieci rysowały kwiatki dla babci i dziadka.

 


18 stycznia w Czytelni MBP na ostródzkim zamku zagościły afrykańskie rytmy i pejzaże, a wszystko to za sprawą naszego gościa – Pani Anny Osowieckiej, która opowiedziała o swojej wyprawie do Tanzanii i Zanzibaru. Uczestnicy spotkania wysłuchali relacji z podróży, obejrzeli fotografie zaprezentowane w formie prezentacji multimedialnej oraz pamiątki przywiezione przez Panią Annę.

Spotkaniu towarzyszyły dwie wystawy: fotografii Anny Osowieckiej oraz wystawa obrazów Mirosława Deji – artysty malarza mieszkającego w Johannesburgu (RPA).

Obie wystawy można oglądać do 27 lutego w godzinach pracy Biblioteki.

 


Klub Zwariowanych Robótek – 13.01.2012

W piątek 13 stycznia, po długiej świątecznej przerwie, na zajęciach spotkał się Klub Zwariowanych Robótek. Klubowiczki postanowiły jeszcze raz wykonać broszki z materiału, które jesienią robiłyśmy na kiermasz. Prace nad broszkami dokończyłyśmy 20 stycznia, a efekty naszej pracy, jak zawsze, wszyscy odwiedzający Bibliotekę mogą obejrzeć na wystawce w holu MBP na ostródzkim zamku.

 


W krainie śnieżnych bałwanków – 12.01.2012

Podczas spotkania przeczytaliśmy opowiadanie Elaine Bailey pt.: “W krainie śnieżnych bałwanków”. Rozmawialiśmy o zimie i o śnieżnych zabawach. Następnie dzieci wycinały z papieru bałwanki i naklejały na kolorowe kartoniki.

 

 


Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki – 11.01.2012

11 stycznia dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki spotkał się na pierwszym w nowym roku spotkaniu, aby podzielić się wrażeniami z lektury powieści Renaty Opali “Dzienniczek zakręconej nastolatki”.
Książka podobała się nam wszystkim – i tym najmłodszym i tym dorosłym uczestnikom naszych spotkań. Napisana w konwencji młodzieżowego pamiętnika powieść Renaty Opali zawiera wiele drobnych wątków, gdyż bohaterka zapisuje wszystkie wydarzenia rozgrywające się w jej życiu – zabawne, ale też poruszające, gdyż autorka nie ucieka w swojej książce od trudnych tematów.
Książka Renaty Opali to lektura, którą warto polecić nastolatkom – tym młodszym i tym starszym.

 


10.01.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Miś Czytuś – 05.01.2012

Od Nowego Roku w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17-ej do Filii nr 3 przy ul. Chrobrego 2 zaprasza dzieci Miś Czytuś.
W ten czwartek 5.01.2012 r. dzieci poznały najnowsze książeczki, wysłuchały opowiadania “O Michałku i Wioli, którzy byli bałaganiarzami” z książki Karoliny Święcickiej “Baśniowe mikstury”. Do tematu opowiadania dzieci narysowały swój pokój z uporządkowanymi zabawkami i książkami.

 


Czwartkowe spotkania z książką – 05.01.2012

Od stycznia 2012 r. na “Czwartkowe spotkania z książką” na godz. 11-tą zapraszamy dzieci, które nie chodzą do przedszkola.
Na dzisiejszym spotkaniu, na nowych, kolorowych krzesełkach zasiadło niewielu uczestników.
Przeczytaliśmy opowiadanie Danuty Skwark “Wieczorne przebieranki”. Dzieci z kolorowych gazet i papierów wyczarowały panie, które wybierają się na bal.

 


Konkurs literacki – 04.01.2012

Regulamin Konkursu literackiego z okazji Światowego Dnia Kota „Kocie sprawki” >>>