Styczeń 2013

 

 

31.01.2013

W czwartek 31.01.2013 na obydwu spotkaniach rozmawialiśmy o kotkach w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Kota. Obejrzeliśmy mnóstwo książek związanych z tą tematyką. Uczestnicy spotkań wysłuchali opowiadania “Kocie drogi” z książki Sławomira Grabowskiego “Przygody kota Filemona. Od wiosny do wiosny”. Farbami plakatowymi zostały wykonane portrety bajkowych kotów. Wszyscy zostali poproszeni o przynoszenie prezentów dla zwierząt ze schroniska w Ostródzie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


26.01.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


24.01.2013

W czwartek 24.01.2013 na obydwu spotkaniach został poruszony ten sam temat. Nawiązaliśmy do konkursu plastycznego ogłoszonego w numerze 1/2013 miesięcznika “Abecadło” pt. “Moje miasto śpi”. Uczestnicy wysłuchali wiersza Tadeusza Kubiaka “Gdy miasto śpi”; rozmawialiśmy o ludziach, którzy pracują, podczas, gdy my smacznie śpimy. Na ciemnych kartkach suchymi pastelami wykonano piękne rysunki nocnego miasta.

 


23.01.2013

23 stycznia odbyło się spotkanie z Janem Dąbrowskim oraz Bożeną Pawełczyk, które połączone było z promocją książki “Dąg 630-lecie wsi”. Uczestnicy spotkania wysłuchali, przeplatanej anegdotami, opowieści o historii i współczesności wsi oraz obejrzeli zdjęcia zaprezentowane podczas pokazu slajdów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


21.01.2013

21 stycznia odbyło się spotkanie z Andrzejem Łatą, który opowiedział o wyprawie w Indyjskie Himalaje i Karakorum. Ciekawa relacja z trwającej 3 tygodnie podróży do krainy Ladakh połączona była z pokazem slajdów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


19.01.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


18.01.2013

18 stycznia odbyło się czwarte spotkanie w cyklu Salon LITERacki. Naszym gościem był Krzysztof Kozłowski – dziennikarz “Posłańca Warmińskiego”, autor dwóch książek: “Góra Przemienienia” oraz “Dwie drogi”.
W pierwszej części spotkania odbył się wywiad z pisarzem oraz ożywiona dyskusja na temat promowanej podczas spotkania książki “Dwie drogi”. W drugiej części, tradycyjnie, miał miejsce slam poetycki poprowadzony przez Ewę Bawolską.

 

 

Już w poniedziałek zaczynają się ferie, na które Biblioteka przygotowała dodatkową ofertę – mamy nadzieję, że znajdą Państwo coś dla siebie.
Dzieci już od poniedziałku – o godz. 10.00 – mogą wziąć udział w “Feriach z Wampirkiem” w Oddziale dla Dzieci na zamku oraz w spotkaniach przybliżających historię i legendy ziemi ostródzkiej w Filii nr 3 przy ul. Chrobrego – o godz. 12.00.
We wtorki i czwartki zapraszamy wszystkich – bez względu na wiek – na godz. 16.30 do Czytelni na zamku na “Zabawę ze scrabblami” – będzie to mini turniej z nagrodami.
25 stycznia i 1 lutego o godz. 10.00 zapraszamy do Czytelni na “Filmowe piątki” – projekcję filmów dla dzieci, a na 18.00 na spotkania w Klubie Zwariowanych Robótek.
31 stycznia o godz. 10.00 odbędą się warsztaty PlayMais – to propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, dzieci młodszych z rodzicami i dla osób dorosłych, które z dziećmi pracują i poszukują inspiracji do zajęć.
Od poniedziałku 28 stycznia o godz. 18.15 rozpoczynamy kolejne warsztaty rękodzieła. Tym razem będzie to scrapbooking, a zajęcia poprowadzi Pani Jolanta Jachowicz.
30 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się projekcja filmu w Dyskusyjnym Klubie Filmowym “Magia Kina”.

 

 

Rok 2012 w Klubie Zwariowanych Robótek kończyłyśmy świątecznie i karnawałowo. Podczas przedświątecznych zajęć twórczych dziewczynki, zmagając się z igłą i nitką, wykonały breloczki do kluczy w kształcie piernikowego ludzika, 21 grudnia był słodki poczęstunek i bożonarodzeniowe piosenki, a na ostatnich zajęciach 2012 roku – 28.12 – powstała karnawałowa biżuteria z papieru. Nowy rok w Klubie rozpoczęłyśmy 4 stycznia od przygotowania koronkowych kotylionów – broszek, a 11 stycznia biżuterii z koralików.
18 stycznia uczestniczki zajęć zrobiły kartki na Dzień Babci i Dziadka.

 


17.01.2013

W związku ze zbliżającym się Dniem Babci obydwa spotkania w czwartek 17.01.2013 były poświęcone właśnie temu Świętu. Na przedpołudniowych “Czwartkach z Misiem Czytusiem” dzieci wysłuchały opowiadania Joceline Sanschagrin “Kamyczek u Babci i u Dziadka”, a następnie narysowały przepiękne portrety swoich babć i dziadków. Na popołudniowych “Czwartkowych spotkaniach z książką” dzieci po raz kolejny spotkały się z sympatyczna myszką, Tupciem Chrupciem, który wybrał się z wizytą (książka Anny Casalis “Tupcio Chrupcio odwiedza dziadków”). I na tym spotkaniu powstały przepiękne portrety babć i dziadków.

 


16.01.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


11.01.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


10.01.2013

W czwartek 10.01.2013 uczestnicy spotkania “Czwartki z Misiem Czytusiem” wysłuchali opowiadania Joanny Olech “Bolek i Lolek. Bal przebierańców” oraz pokolorowali maski karnawałowe. Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” rozmawialiśmy o królewnach. Przeczytano opowiadanie Agnieszki Galica “O królewnie, która widziała tylko to, co chciała”. W nawiązaniu do treści opowiadania rozmawialiśmy o dobrym zachowaniu posługując się książką Bożeny Pierga “Dobre wychowanie wierszem”. Dzieci pokolorowały maski karnawałowe.

 


9.01.2013

Za oknami zima, a w murach zamkowej Czytelni zrobiło się ciepło i lirycznie. A wszystko to za sprawą wspaniałych młodych aktorów z Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego, którzy pod kierunkiem pań: Iwony Ciunelis i Marii Piotrowskiej wprowadzili zgromadzoną publiczność w świat poezji Agnieszki Osieckiej podczas “Wieczornicy, czyli spotkania z poezją…”. Recytacja poezji przeplatana była wspomnieniami o autorce i piosenkami. Były ogromne brawa, bisy, a nawet wspólne śpiewanie.
Czekamy na kolejne wieczornice – najbliższa już na Walentynki.

 


8.01.2013

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się z książką Erica-Emmanuela Schmitta “Dziecko Noego”. Książka podobała się wszystkim – zachwyciły nas mądre lekcje życia, jakie otrzymał w dzieciństwie główny bohater oraz mądrzy “nauczyciele” życia, jakich spotkał na swojej drodze.
Książka porusza problem holocaustu, ale w naszej dyskusji najważniejsza stała się postać ojca Ponsa – fakt, że nie tylko uratował swoim żydowskim podopiecznym życie, lecz uczynił wszystko, by zachowali swoją religię i tradycję.
Przesłanie tej niewielkiej powieści każdy może odnieść do siebie samego, bo szacunek, miłość, tolerancja, obowiązek – to tematy, z którymi stykamy się wszyscy.
Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 19 lutego na godz. 18.00. Będziemy rozmawiać o “Złodziejce książek” Markusa Zusaka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7.01.2013

Odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o powieści Marjolijn Hof “Mała szansa”. Było to spotkanie bardzo udane. Niepostrzeżenie wśród naszych młodych klubowiczów wyrosła grupa wspaniałych odbiorców literatury. Przysłuchiwanie się ich rozmowom o książkach to czysta przyjemność.
Opinie na temat powieści Marjolijn Hof były podzielone, ale przeważyły negatywne, a to za sprawą bohaterki, której postępowanie było dla dzieci nie do zaakceptowania, chociaż wykazały się zrozumieniem motywów.
Fabuła stała się przyczynkiem do dyskusji o relacjach w rodzinie, potrzebie szczerej rozmowy dorosłych z dziećmi, poruszania trudnych tematów, o stosunku człowieka do zwierząt.
Kolejne spotkanie odbędzie się w lutym, a rozmawiać na nim będziemy o książce Ireny Landau “Witaj córeczko”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4.01.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


3.01.2013

W pierwszy czwartek Nowego Roku rozmawialiśmy o karnawale. Uczestnicy przedpołudniowego “Czwartku z Misiem Czytusiem” i popołudniowego “Czwartkowego spotkania z książką” wysłuchali opowiadania Katarzyny Wośko “Mrówka na balu” oraz pokolorowali postacie przebierańców.