Styczeń 2015

30.01.2015

Spotkania z podróżnikami w naszej bibliotece odbywały się już wiele razy, ale po raz pierwszy pod nazwą “slajdowisko”. Podczas naszego pierwszego slajdowiska nasz gość – Dominika Chojnowska opowiedziała o wyprawie paneuropejskim szlakiem rowerowym z Paryża do Pragi, a najkrótszy opis wyprawy znalazł się od razu na pierwszym slajdzie: 6 osób, 14 dni, 1668 kilometrów i 65000 spalonych kalorii.

Dominika Chojnowska mieszka w Iławie, jest studentką europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim, jest współautorką strony www.skolowane.pl, na wakacje jeździ rowerem. W roku 2015 planuje wyprawę do Gruzji, o której obiecała nam opowiedzieć.

 

 


29.01.2015

W pierwszym tygodniu ferii, 29 stycznia 2015 roku, odbyły się warsztaty “Nie tylko Mama i ja”. Tym razem w godzinach przedpołudniowych. Dzieci i ich opiekunowie podczas zajęć stworzyli niebanalne maski karnawałowe.

 

 

 


28.01.2015

28 stycznia 2015 roku odbyły się warsztaty rękodzieła dla dorosłych. Tym razem pod okiem prowadzącej – Lucji Dąbrowskiej – uczestnicy zgłębiali tajniki decoupage oraz zdobywali wiedzę na temat zdobienia tą metodą. Podczas spotkania powstało wiele pięknych prac.

Zainteresowanie warsztatami było tak duże, że postanowiliśmy za jakiś czas zorganizować je dla kolejnej grupy.

 

 

 


25.01.2015

25 stycznia 1865 roku w Ostródzie urodził się Paul Dahlke, lekarz homeopata, pisarz, tłumacz i propagator buddyzmu.

Z inicjatywy Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek w niedzielę 25 stycznia odbyły się obchody 150. rocznicy urodzin Paula Dahlke, które rozpoczęło odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Muzeum w Ostródzie (tablica nie ma jeszcze swojego stałego miejsca). Następnie przybyli licznie goście w Czytelni wysłuchali dwóch prelegentów: Piotr Lisowski przybliżył postać Paula Dahlke podczas odczytu “Paul Dahlke – znany na świecie nieznany w Ostródzie”, a Paulina Czaja wygłosiła wykład “Umysł jako źródło szczęścia – buddyzm współczesny”, po czym wszyscy udali się do amfiteatru, gdzie odbyło się otwarcie wystawy “Budda w podróży”, prezentacja terapii dźwiękiem przy użyciu mis tybetańskich w wykonaniu Adama Duryło i koncert Tymona Tymańskiego.

 

 


24.01.2015

24 stycznia miała miejsce siódma już odsłona Kanapy Cooturalnej. Tym razem tematem był taniec, a na czerwonej kanapie zasiedli Nasty Gyaals oraz Michał Gudaczewski i Artur Kuriata. Publiczność mogła nie tylko poznać naszych gości, posłuchać o ich pasji, obejrzeć krótkie występy młodych artystów, ale też została zaproszona przez Artura Kuriatę do wspólnej zabawy.

Wywiady przeprowadził Mateusz Szturma.

 

 

 

 


22.01.2015

22 stycznia 2015 roku, podczas pierwszego w nowym roku “Spotkania z historią”, poznawaliśmy tajemnice sosny taborskiej. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu “Sosna taborska”, a następnie głos zabrali dr Wiesław Skrobot i nadleśniczy Wiesław Stachowicz.

Wszyscy przybyli na spotkanie otrzymali upominek od Nadleśnictwa Miłomłyn – folder opracowany przez dr Wisława Skrobota wydany przez Wydawnictwo Drwęca Ryszarda Boguckiego oraz film prezentowany na spotkaniu.

Styczniowe “Spotkanie z historią” zostało zorganizowane we współpracy biblioteki z Muzeum w Ostródzie i Nadleśnictwem Miłomłyn.

 

 

 


15.01.2015

15 stycznia 2015 roku w Salonie Literackim odbyło się spotkanie z Marią Dzierżek. Po prezentacji wierszy w interpretacji Klaudii Bawolskiej, Ewy Wawrzonkowskiej i Ewy Bawolskiej oraz rozmowie z naszym gościem odbyła się druga część Salonu – noworoczne wierszobranie, podczas którego swoje utwory czytali członkowie Ostródzkiego Stowarzyszenia Artystów i grupy literackiej z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac Marii Dzierżek.