Styczeń 2016

31.01.2016

Biblioteka zamkowa w okresie ferii przeprowadziła cykl zajęć z Tomusiem Orkiszkiem – małym detektywem i jego partnerami kotką Kicią, chomikiem Euzebiuszem i rybką Klotyldą. Każdego dnia czytany był rozdział książki Agnieszki Stelmaszyk “Afera w teatrze” oraz trwało mini dochodzenie, która z podejrzanych postaci mogła przysparzać kłopotów gwieździe teatru – Arnoldowi Kociuremskiemu. Mali detektywi założyli notesy, w których umieścili odciski palców podejrzanych osób. Jednak na tym etapie dochodzenia sprawa wciąż była niewyjaśniona i wymagała od detektywów działania w przebraniu. Pomocne okazały się, wykonywane przez uczestników zajęć, peruki z papieru i bibuły, które świetnie ukrywały ich prawdziwą osobowość. Trzeciego dnia Tomuś Orkiszek przesłuchiwał Sławoja Półnutka, akustyka z teatru, a mali detektywi tworzyli kolaże przedstawiające instrumenty – skrzypce i gitary. Szyte były też filcowe poduszeczki z tajemniczym motywem śladu butów. Uczestnicy zajęć bawili się na terenie biblioteki w poszukiwanie przedmiotu z teatru lalek, którym okazała się pluszowa pacynka. Wszyscy uczestnicy zajęć uzyskali stopień Małego Detektywa, potwierdzony dyplomem oraz słodkie nagrody w dowód uznania.

Podczas ferii zimowych w Filii przy ul. Chrobrego 2 organizowane były spotkania pod hasłem “Mól książkowy z białym krukiem w bibliotece po naukę”. Każdego dnia na uczestników czekały książki związane z omawianym zwierzęciem, “Słownik frazeologiczny” oraz książki Doroty Nosowskiej opisujące frazeologizmy kulturowe. Każdego dnia była oczywiście gimnastyka, gdyż jak wiadomo “w zdrowym ciele zdrowy duch”, a następnie praca plastyczna i zagadki. Na zakończenie ferii każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe podziękowanie za udział.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


21.01.2016

21 stycznia 2016 roku gościem Salonu Literackiego była Irena Sitarz – muzyk, kompozytorka i autorka tekstów.

Przez wiele lat nauczycielka muzyki, autorka ciekawych projektów, zaangażowana w działalność zespołów artystycznych; obecnie prowadzi chór UTW “Złota Jesień” i zespół ludowy “Mozaika” z Miłomłyna.

Swoje kompozycje opublikowała w siedmiu śpiewnikach.

W 2011 roku została wyróżniona odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Z naszym gościem rozmawiały Dominika Smoleńska i Agnieszka Świłło, wiersze czytała Anna Rutkiewicz, śpiewał chór UTW “Złota Jesień”. Pani Anna Rutkiewicz tłumaczyła też napisane gwarą charakterystyki panny młodej i pana młodego, wywołując swoją interpretacją wybuchy śmiechu publiczności.

Na zakończenie spotkania był tort – specjalne podziękowanie Pani Ireny za wspaniałą współpracę z chórem.

 

 

 

 


19.01.2016

19 stycznia 2016 roku odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Wiesława Reginisa – ostródzkiego artysty malarza, członka Klubu Plastyka Amatora.

Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

 Wystawę można było oglądać do 16 lutego.

 

 

 


15.01.2016

14 stycznia odbyło się pierwsze w nowym roku Spotkanie z historią. Naszym gościem był prof. Norbert Kasparek.
Zgromadzona publiczność wysłuchała odczytu pt. “Epoka napoleońska. Triumf i upadek – znaczenie historyczne”.