Wrzesień 2010

30.09.2010

“Czwartkowe spotkania z książką” 30.09.2010 to kolejne spotkania z jesienią. Rozmawialiśmy
o darach jesieni. Wysłuchaliśmy opowiadania Laury Łącz “Niepotrzebne jabłuszko” z książki “Wąż. Wiersze i opowiadania dla dzieci” oraz wierszyka “Dominika kasztanowa” z książki Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego “Wierszyki dookoła Dominiki”. Dzieci przy pomocy rodziców i babć wykonały ludziki i zwierzątka z darów jesieni – kasztanów, żołędzi, jarzębin, szyszek.

 


29.09.2010

Wrześniowe spotkanie DKK

29 września członkowie ostródzkiego Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się z powieścią Santy Montefiore Francuski ogrodnik. Powieść, której tłem jest ogród na angielskiej prowincji, bardzo się naszym klubowiczkom podobała. Każda z pań znalazła w tej lekkiej, o dość przewidywalnym przebiegu zdarzeń i zdecydowanie skierowanej do kobiecej publiczności książce coś, co poruszyło ją najbardziej – opowieść o prawdziwej miłości, o rezygnacji z własnego szczęścia dla wyższych wartości, o samotnych dzieciach, które nie czują się kochane, o miłości do przyrody i ogrodu. Polecamy na długie jesienne wieczory.
Kolejne spotkanie w klubie odbędzie się 3 listopada, a tematem rozmowy będzie powieść Marka Harnego Zdrajca.

 


28.09.2010

Dziecięcy Klub Książki – wrześniowe spotkanie

27 września odbyło się spotkanie dziecięcego DKK. Na pierwszym spotkaniu po wakacjach
w naszym klubie pojawiły się nowe dziewczynki, ale nie zapomniała też o nas jedna z naszych gimnazjalistek.
Książka bardzo się klubowiczkom podobała, rozmowa była ożywiona, a najbardziej cieszy fakt, że wzięły w niej również udział dziewczynki, które na spotkanie przyszły po raz pierwszy. Spotkanie przebiegło, jak zawsze, w ciepłej atmosferze, a umiliło je, również jak zawsze, domowe ciasto.
W październiku spotkamy się z książką Kazimierza Szymeczki Fałszerze w sieci a już 7 października nasz Klub będzie gościł pana Kazimierza Szymeczkę na spotkaniu autorskim.

 


24.09.2010

Spotkanie w klubie

Na zajęciach twórczych 24 września rozpoczęliśmy nowy temat – broszki. Uczestnicy warsztatów uczyli się wykonywać je z filcu, ale za tydzień czeka ich etap trudniejszy.
Nasza sympatyczna grupa ma już swoją nazwę „Klub zwariowanych robótek”.

 


24.09.2010

Spotkanie z uczestnikami wyprawy

22 września odbyło się spotkanie z uczestnikami wyprawy dookoła Islandii; Łukaszem Kowalkowskim i Marcinem Punpurem. Uczestnicy spotkania obejrzeli m.in. fotografie zaprezentowane w formie pokazu multimedialnego i okraszone bardzo ciekawym i dowcipnym komentarzem obu Panów oraz krótki film zmontowany przez Marcina Punpura.
Zainteresowani mogli na koniec spotkania nie tylko porozmawiać z uczestnikami wyprawy, ale też przyjrzeć się z bliska rowerom, na których Panowie pokonali 1881 km, często w bardzo trudnych warunkach.

 


23.09.2010

Tematem wiodącym kolejnych spotkań będzie jesień, więc na “Czwartkowych spotkaniach
z książką” 23.09.2010 urządzaliśmy jesienną spiżarnię. Rozpoczęliśmy od zgadywania nazw owoców i warzyw znajdujących się w specjalnym kartonie – najwięcej trudności sprawiły… ozdobne dynie przeróżnych kształtów i kolorów. Poznaliśmy książki ze zbiorów biblioteki dotyczące tematu dzisiejszego spotkania. Wysłuchaliśmy wierszy Jana Brzechwy “Na straganie”
i “Pomidor”.
Z kolorowych papierów dzieci wykonały naszą biblioteczną jesienną spiżarnię.

 


22.09.2010

Wystawa fotografii w holu biblioteki

W holu oraz w Czytelni MBP na zamku można obejrzeć wystawę fotografii z wyprawy Łukasza Kowalkowskiego i Marcina Punpura „Islandia – rowerem przez wyspę skutą lodem i lawą”.
Zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki.

 


17.09.2010

Zajęcia twórcze: kartki okolicznościowe i biżuteria

10 i 17 września na zajęciach twórczych nadal zajmowaliśmy się quillingiem. Spotkanie 10 września poświęciliśmy doskonaleniu naszych umiejętności i wykonywaliśmy kartki okolicznościowe, ale już 17 września zajęcia zostały poświęcone biżuterii. Uczestnicy warsztatów wykonali oryginalne kolczyki, które można obejrzeć na wystawie.

 


16.09.2010

“Czwartkowe spotkania z książką” 16.09.2010 to wyprawa na grzyby. Obejrzeliśmy książki
o grzybach, porozmawialiśmy o zasadach zbierania grzybów, o rodzajach grzybów ze szczególnym zwróceniem uwagi na grzyby trujące. Przeczytaliśmy opowiadanie “Czwartek” i “Ciągle czwartek”
z książki Ludwika Janiona “Adaś i Słoń”. Z kolorowych papierów wykonano wiele pięknych grzybów.

 


14.09.2010

Minęły wakacje
Minęły wakacje i zaczynamy spotkania w naszej Szkole Pisarzy. Na pierwsze losowanie recenzji, które pracowici uczestnicy naszego konkursu pisali nawet podczas wakacyjnego wypoczynku, zapraszamy 25 września na godz. 14.15.

 


10.09.2010

“Czwartkowe spotkania z książką” 9.09.2010 to zakończenie spotkań z geometrią. Rozmawialiśmy o pierwszych dniach w szkole i przedszkolu. Przeczytaliśmy książkę Amber Stewart “Moja niania jest super”. Na pokolorowanych rysunkach wyszukiwaliśmy poznane figury geometryczne.

 


2.09.2010

“Czwartkowe spotkania z książką” 2.09.2010 to kontynuacja spotkań z geometrią – dzisiaj zaczarowane kółka. Przeczytaliśmy opowiadanie “Ostatni dzień nad morzem” z książki Joanny Klugmann “Wakacje Emilki”. Uczestnicy spotkania wykonali wyklejanki z elementami rysunku-oczywiście z różnej wielkości kolorowych kółek.

 


2.09.2010

Zajęcia twórcze: ozdoby z papieru

2 września na zajęciach twórczych poznawaliśmy quilling – technikę tworzenia ozdób z wąskich papierowych pasków. Prace, które powstały podczas I etapu można obejrzeć w gablotach w holu Biblioteki.
Na następne zajęcia wszystkich – starsze dzieci, młodzież i dorosłych – zapraszamy w piątek 10 września na godzinę 18.00.

 


1.09.2010

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Zbliża się koniec wakacji, a z nim coraz bardziej niezwykłe propozycje wycieczek:) Na interaktywnych zajęciach z książką 24 sierpnia polecieliśmy na Księżyc. Podczas zajęć zastosowane zostały różnorodne formy pracy zbiorowej i indywidualnej – pogadanka, praca z tekstem, zabawy i gry dydaktyczne oraz zajęcia plastyczne.
Konspekt spotkania został opracowany na podstawie: Kosmos, oprac. W Górski, Kosmos, tł. J. Sabbo-Gołębiewska, Orme H., Dlaczego Księżyc zmienia kształt, Peyo, Kosmosmerf, Podgórska A., Dlaczego niebo jest niebieskie, Stott C, Gwiazdy migoczą, Verdet J.-P., Wszechświat.