Wrzesień 2012

 

27.09.2012

Nadeszła jesień, więc i my nawiązujemy do tej pory roku na naszych czwartkowych spotkaniach.
27.09.2012 wybraliśmy się na grzyby. Rozmawialiśmy o tym, jak posługując się atlasem grzybów, można odróżniać grzyb jadalny od niejadalnego.
Na “Czwartkach z Misiem Czytusiem” dzieci wysłuchały opowiadania “Grzybobranie” z książki Moniki Maciewicz “Bajki pełne marzeń”, na “Czwartkowych spotkaniach z książką” poza opowiadaniem “Grzybobranie” wysłuchały też zabawnego wiersza “Grzyby” Jana Brzechwy.
Piękne grzyby namalowane farbami stworzyły “biblioteczne” grzybobranie.

 

27 września odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu “Wakacje w kolorze” i otwarcie wystawy pokonkursowej.

Na konkurs wpłynęło 88 prac. Laureatami zostali:

W kategorii klasa I-III:

I miejsce Kalina Gęstwińska SP 2, Adam Gruczek SP 2, Julia Laskus SP 2,

II miejsce: Mateusz Kowalski SP 4, Agata Krawisz SP 2, Aleksandra Michalska SP 2,

III miejsce: Paulina Kwitkowska SP 2, Sophie Pusch SP 5, Oliwia Rychcik SP 5.

Wyróżnienia: Ewa Bartnicka SP 5, Sławek Dylak SP 2, Michał Jasiński SP 2, Julia Miller SP 5, Alicja Nowicka SP 2, Karolina Piech SP 2, Aleksandra Piotrowska SP 2, Jagoda Różalska SP 5.

W kategorii klasa IV-VI:

I miejsce: Dominika Ochnik SP 2, Kamila Wiśniewska SP 5,

II miejsce: Karolina Gruczek SP 2, Aleksandra Januszkiewicz SP 5, Zofia Wietek SP 2,

III miejsce: Zuzanna Domurat SP 4, Jakub Stepnowski SP 4.

Wyróżnienia: Paweł Bartosiewicz SP 2, Dominika Ćwiklińska SP 2, Michał Domian SP 5, Julia Szewczyk SP 6, Maja Zakrzewska SP 6, Karolina Zwierzykowska SP 2.

W kategorii gimnazjum:

I miejsce: Natalia Augustyn Gimnazjum nr 2 w Ostródzie, Małgorzata Trzcińska Gimnazjum w Durągu,

II miejsce: Agnieszka Lewandowska Gimnazjum w Durągu, Paulina Zawalich Gimnazjum w Durągu,

III miejsce: Paulina Jakielska Gimnazjum w Durągu, Kornelia Kozłowska Gimnazjum w Durągu.

Dorośli:

I miejsce: Henryka Bronowska.

Podziękowanie za udział: Hanna Szydłowska Gimnazjum nr 2 w Ostródzie (praca pozaregulaminowa).

Sponsorami nagród byli: firma GDD – dystrybutor produktów Staedtler, Książnica Polska Księgarnia Lexica w Ostródzie, Urząd Miasta Biuro Promocji Miasta, Centrum Kultury w Ostródzie Miejska Biblioteka Publiczna.
Wystawę można będzie oglądać przez najbliższy miesiąc – zapraszamy.

 


26.09.2012

Od 24 do 26 września w Czytelni na ostródzkim zamku odbywały się kolejne warsztaty wyplatania z papierowej wikliny, które, podobnie jak warsztaty sierpniowe, cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Tym razem uczestnicy uczyli się wyplatania wianków i choinek oraz tworzyli kwiaty z krepy włoskiej.

 


24.09.2012

24 września odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki. Z naszymi młodymi klubowiczami spotykamy się w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego.
Spotkania będą się odbywały w nowym składzie – z naszego Klubu odeszły dziewczęta z klas szóstych, ale rozmowami o książce zainteresowały się miłośniczki czytania z klasy IV i V – mamy nadzieję, że z nami zostaną.
Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od rozmowy o opowieści Katarzyny Kotowskiej “Jeż”, w której autorka porusza trudny problem adopcji. Ta piękna i mądra książka bardzo się nam wszystkim podobała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


20.09.2012

Czwartek 20.09.2012 poświęcony był problemom ekologicznym, rozmawialiśmy o sprzątaniu świata, recyclingu, potrzebie segregowania odpadów. Na spotkaniu z Misiem Czytusiem dzieci wysłuchały opowiadania Jakuba Lepiorza “Mściciel Czyściciel” zamieszczonego w Świerszczyku, z materiałów wtórnych (kolorowe papierki, folia, ścinki tkanin, resztki włóczek) wykonały oryginalne królewny. Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” poza opowiadaniem Jakuba Lepiorza wysłuchały też wierszy “Śmieciolandia” Marcina Brykczyńskiego oraz “Porządeczki” Natalii Usenko. Uczestnicy popołudniowego spotkania też wykonali oryginalne królewny z materiałów wtórnych.

 

20 września odbyło się – już trzecie w ostródzkiej Bibliotece – spotkanie z Marcinem Punpurem, który tym razem opowiedział o swojej rowerowej wyprawie z Kaukazu w Dolomity. Relacji towarzyszył pokaz zdjęć oraz filmów, można też było obejrzeć wystawę fotografii.

 


18.09.2012

Zajęcia Twórcze dla Każdego 14 września upłynęły pod hasłem “gumka … spinka … broszka… KOKARDKA!”. Walka z igłą, zmagania z wymykającym się materiałem i ostatecznie – wielka satysfakcja – bo powstały urocze kokardki do zastosowania zgodnie z fantazją i potrzebą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 września, w cyklu “Spotkania z historią bliską”, wysłuchaliśmy prelekcji Seweryna Szczepańskiego “Z Samborowa nad Jezioro Gil. Strefa pogranicza komturstwa ostródzkiego i dzierzgońskiego na przestrzeni dziejów”.
Spotkania organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturowym “Sasinia” i przy współudziale finansowym Starostwa Powiatowego w Ostródzie.

 

 


15.09.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


13.09.2012

Dnia 13 września odbyły się dwa spotkania dla dzieci. Na spotkaniu “Czwartek z Misiem Czytusiem” przeczytaliśmy opowiadanie pt.: “Zajączki” a o 17-tej podczas “Czwartkowych spotkań z książką” opowiadanie “Cześć, wiewiórko”. Rozmawialiśmy o jesieni, o leśnych zwierzętach i o tym jak przygotowują się do zimy. Następnie dzieci pokolorowały rysunki przedstawiające leśne zwierzęta.

 


11.09.2012

W Bibliotece na zamku i w naszej filii przy ul. Chrobrego można do wystawionych pojemników wrzucać nakrętki.
To tak niewiele, a możemy pomóc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedni malują, inni wyszywają haftem matematycznym, rzeźbią, szyją lalki, koty i zabawne portfeliki, robią broszki z organzy i filcu, szydełkują, robią piękne przedmioty z papierowej wikliny.
Dla jednych jest to forma spędzania wolnego czasu, twórczej realizacji, dla innych – sposób na życie. Tym, co wszystkich łączy jest wspólna pasja – rękodzieło.
Swoje prace na wystawie w holu i Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej na ostródzkim zamku prezentują miłośnicy sztuk różnych z Ostródy: Małgorzata Chryc, Joanna Drulińska, Paulina Fleszar, Kasia Jarmoluk, Monika Kołdys, Alicja Kopczyńska, Anna Krućko, Gosia Lech, Piotr Michałowski, Robert Milkowski, Bożena Oleksa, Bogusia Płatek, Wiola Rusinkowska, Bogusia Szmelter, Agnieszka Świłło i Jarek Zaleski.
Na wystawienie swoich prac zdecydowały się dwie nasze koleżanki – pasjonatki rękodzieła: Paulina Fleszar i Agnieszka Świłło.

 

Otwarcie wystawy “Pozytywnie zakręceni” odbyło się 10 września, a oglądać ją będzie można do 26 września w godzinach pracy Biblioteki.

 

11 września DKK dla dorosłych spotkał się z książką “Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na mur”, a naszym gościem był jej autor – Marek Orzechowski, który zaproponował temat dyskusji: “Czy warto było obalać mur berliński?”.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 9 października – porozmawiamy o “Krainie Chichów” Jonathana Carrolla.

 

 


6.09.2012

Od września w naszej Filii przy ul. Chrobrego 2 w każdy czwartek o godz. 11-ej (“Czwartki z Misiem Czytusiem”) i o godz. 17-ej (“Czwartkowe spotkania z książką”) spotykają się najmłodsi czytelnicy. W czwartek 6.09.2012 wspominaliśmy wakacje. Dzieci po wysłuchaniu opowiadania Sharon Jennings “Franklin wielkim odkrywcą” pokolorowały rysunki przedstawiające wakacyjne zajęcia.

 


4.09.2012

Miesiące letnie minęły w Bibliotece szybko, bo działo się w tym czasie bardzo dużo i wielu czytelników i gości odwiedzających nasze miasto mogło skorzystać z oferty wakacyjnej.
Nasza Biblioteka 6 sierpnia była gościem programu TVP Olsztyn Bookriders – Kulturalne jazdy z Warmii i Mazur.
W ostatnich dniach sierpnia odbyło się zakończenie spotkań z Koszmarnym Karolkiem, wakacyjnych warsztatów w Klubie Zwariowanych Robótek oraz projekcji bajek dla najmłodszych.

Wszystkich chętnych zapraszamy od 7 września na spotkania w Klubie Zwariowanych Robótek, które odbywają się w każdy piątek o godz. 18.00.
13 września odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Scrabble, a najmłodsze dzieci w każdy czwartek o godz. 17.00 będą mogły spotkać się z Misiem Czytusiem w Filii nr 3 przy ul. Chrobrego.