Wrzesień 2013

27-28.09.2013

Wakacje za nami, więc wróciły warsztaty rękodzieła dla dorosłych, ale zaczęliśmy nietypowo:
27 i 28 września zaprosiliśmy ostródzkich wielbicieli rękodzieła do udziału w akcji “Uszyj jasia”.
W ramach akcji kolorowe poszewki szyte są do szpitali, domów dziecka i hospicjów – wszędzie tam, gdzie dzieci przebywają w smutnym, szarym otoczeniu, które małym kosztem może stać się dla dziecka nieco przyjemniejszym.
Cała akcja ma charakter wyłącznie społeczny – cele są szczytne, nikt nie czerpie tu żadnych korzyści materialnych, materiały są pozyskiwane od sponsorów.
Nasi sponsorzy: IKEA w Gdańsku oraz sklepy internetowe: otula.pl, szyjemy marzenia, miniroom, House of Cotton obdarowali nas pięknymi materiałami.

Podczas dwóch dni szycia w akcji wzięło udział 41 osób.

Uczestnicy przybyli z własnymi maszynami walizkowymi. Zajęcie znalazły sobieteż osoby nie potrafiące szyć – kroiły materiał na kolejne poszewki, prasowały, obcinały nitki i po prostu – były razem.
Podczas ostródzkiej akcji szyliśmy poszewki na poduszki i na kołderki dla Oddziału dziecięcego ostródzkiego szpitala. Wykonaliśmy 200 % normy, więc Oddział otrzyma dwa komplety poszewek. Było wspaniale – wspaniali ludzie, zaangażowanie, atmosfera spotkania. To chyba nie ostatnia akcja, jaką organizujemy…

 


26.09.2013

W czwartek 26.09.2013 na obydwu spotkaniach panowała jesień. Uczestnicy przedpołudniowych “Czwartków z Misiem Czytusiem” najpierw stali się “drzewami” poruszanymi przez leciutki wiatr, który stopniowo zmieniał się w wichurę, następnie przy pomocy słomek i piórek uczyli się, jak można bawić się przy powietrzem wydmuchiwanym przez słomki. Zabawy zakończyły się wrzucaniem kasztanów i żołędzi do dużego wazonu. Z książki Marii Kownackiej “Razem ze słonkiem. Złota jesień” przeczytano opowiadanie “O zielonej brodzie dziada Drzeworada”, pokolorowano też postać tego opiekuna lasu. Na popołudniowych “Czwartkowych spotkaniach
z książką” zabawy z celnym wrzucaniem kasztanów i żołędzi do wazonu okazały się dużo trudniejsze, niż przypuszczali uczestnicy, zabawy przy pomocy powietrza ze słomkami i i piórkami bardzo się wszystkim spodobały. Po przeczytaniu opowiadania “O zielonej brodzie dziada Drzeworada” i rozmowie o wyprawach do lasu pokolorowano postać bohatera opowiadania,
a niektórzy narysowali tego leśnego dziada.

 

 


25.09.2013

Dominika Smoleńska – otwarta, ciepła, nie tylko poetka i autorka opowiadań, ale też miłośniczka zwierząt, w szczególności koni (prowadzi zajęcia z hipoterapii) 19 września była gościem pierwszego po wakacjach Salonu_LITERackiego.
Spotkanie rozpoczęło się wywiadem, który przeprowadziła Ewa Bawolska, a zakończyło, tradycyjnie, potyczką na wiersze, czyli slamem poetyckim.

 

 

Pierwsze powakacyjne spotkanie dziecięcego DKK to zawsze trochę “spotkanie zapoznawcze”.
W Klubie pojawiają się nowi członkowie – uczniowie klas czwartych.
Na spotkanie 25 września przyszło czworo nowych klubowiczów, którzy jeszcze trochę onieśmieleni, ale bardzo ładnie wypowiadali się na temat przeczytanej książki.
Rozmawialiśmy o powieści Dariusza Rekosza “Mors, Pinky i zaginiony sztandar”, a z autorem planujemy spotkanie w październiku – oby doszło do skutku….

 

 


24.09.2013

W poniedziałek 23 września obchodziliśmy pierwszy dzień jesieni. Aby nie dać się brzydkiej pogodzie i jak najdłużej zachować wspomnienia lata, uczestniczki Klubu Zwariowanych Robótek wykonywały na zajęciach filcowe medaliony w pięknych, energetycznych kolorach. Dodatkowym elementem przyciągającym oko była malutka srebrna zawieszka charms, montowana na środku medalionu. Prace, jak zwykle, wyszły prześliczne 🙂
Wtorek (24 września) to czas na spotkania maluszków z Wypraw w świat dziecięcej wyobraźni. Tym razem udało się przeczytać całą książeczkę Micka Inkpena “Kacper”; dzieci były tak zafascynowane przygodami małego pieska, że starały się nie uronić ani jednego słowa 🙂 Następnie przyszedł czas na wspólne rysowanie, którego efekty przerosły wyobrażenia wszystkich (zapraszamy do podziwiania pracy na planszy w holu), a na zakończenie: krótka zabawa ruchowa, samodzielna praca plastyczna – elementy dzieciom dobrze znane i lubiane oraz wspólne zdjęcie. Wszystkie chętne dzieci w wieku przedszkolnym zapraszamy w kolejny wtorek!

 


23.09.2013

Choć pogoda w tygodniu sprawiała, że nie chciało się nosa z domu wychylać, dzieci uczestniczące w zajęciach dzielnie stawiły się w bibliotece.
W poniedziałek 16 września uczestniczkom Klubu Zwariowanych Robótek udało się dokończyć kolorowy filcowy brelok do plecaka. Było nieco trudności z zamocowaniem haftu w filcową rameczkę, ale nie ma rzeczy, której nie udałoby się nam zrobić 🙂 Efekty prawie trzytygodniowych wysiłków dziewczynek można podziwiać na wystawce w holu MBP na zamku – zapraszamy.
Podczas wtorkowych Wypraw w świat dziecięcej wyobraźni (17 września) maluszki wysłuchały początku książki Marcina Przewoźniaka “Agatka na tropach jesieni” i krótko porozmawiały
o oznakach zbliżającej się jesieni. Potem było losowanie listków i przyklejanie ich do wyrysowanego na planszy drzewa, krótka zabawa ruchowa i w końcu samodzielna praca plastyczna – każde z dzieci miało narysować drzewo, a następnie za pomocą bibuły “udekorować” je kolorowymi liśćmi. Na zakończenie było wspólne zdjęcie na którym każdy maluch dumnie prezentuje swoją pracę 🙂

 

 

23 września Ostródzki Dyskusyjny Klub Książki już po raz trzeci spotkał się z twórczością Erica-Emmanuela Schmitta.
Opowieść “Moje życie z Mozartem” i towarzysząca jej muzyka stały się przyczynkiem do dyskusji nie tylko o książce, ale też o pierwszych muzycznych zachwytach, ukochanych muzykach
i gatunkach muzyki, o dźwiękach, które towarzyszyły nam w trudnych i ważnych momentach życia – tu każdy miał coś do powiedzenia… Muzyka – przyjemność, odpoczynek, piękno, ratunek…
Na kolejnym spotkaniu – 29 października będziemy rozmawiać o książce Tiziano Terzaniego “Nic nie zdarza się przypadkiem”. Zapraszamy.

 

 

 

 


21.09.2013

Dużymi krokami zbliża się jesień, więc w czwartek 19 września rozmawialiśmy o zwierzętach tej pory roku. Przeczytano wiersz “A zwierząt jest bez liku” z książki Piotra Piaszczyńskiego pod tym samym tytułem oraz zabawne opowiadanie Ariane Chottin “Mały bóbr silny jak żubr”. Uczestnicy opowiadali o swoich ulubionych zwierzętach, zastanawiali się, jak może wyglądać zwierzę pani Jesieni, a następnie wykonali prace na konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Aksjomat.
Z ogromnym zapałem stworzyli rysunki zwierząt.

 


20.09.2013

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na pierwsze po wakacjach warsztaty rękodzieła.
Będzie nietypowo: zapraszamy do włączenia się razem z nami w akcję “Uszyj jasia”.

Cóż to za akcja? Wszystko zaczęło się od tego, że podczas wizyty z synkiem w szpitalu pewna mama zauważyła, że jej dziecku nie obleczono poduszki w poszewkę. Powód był banalny – czyste poszewki się skończyły. Chcąc w pewnym stopniu zrewanżować się za opiekę nad synkiem, mama ta skrzyknęła koleżanki piszące blogi i tak ruszyła akcja “Uszyj Jasia”. Kolorowe poszewki szyte są do szpitali, domów dziecka i hospicjów – wszędzie tam, gdzie dzieci przebywają w smutnym, szarym otoczeniu, a które małym kosztem może stać się dla dziecka nieco przyjemniejszym.

Cała akcja ma charakter wyłącznie społeczny – cele są szczytne, nikt nie czerpie tu żadnych korzyści materialnych, materiały są pozyskiwane od sponsorów.

Biblioteka włącza się w akcję “Uszyj Jasia”, która zorganizowana będzie w ramach comiesięcznych warsztatów rękodzielniczych dla dorosłych.

Będziemy szyć poszewki na poduszki i na kołderki do inkubatorów dla Oddziału dziecięcego ostródzkiego szpitala. Po kontakcie z Oddziałem mamy dokładną liczbę potrzebnych poszewek – jest to 20 poszewek o wymiarach 70×80 cm i 6 poszewek do inkubatorów.

Sponsorzy obdarowali nas pięknymi materiałami i teraz wszystko w rękach Uczestników – zapraszamy już za tydzień. Zaczynamy w piątek 27 września o godz. 18.00, kontynuujemy
w sobotę 28 września od godz. 14.00.

Wszystkich, którzy mają maszyny walizkowe zapraszamy z maszynami (w razie potrzeby zapewnimy transport). Prosimy też o wzięcie nożyczek do materiału i centymetrów krawieckich.
Mamy nadzieję, że akcja w Ostródzie się uda i że nie będzie to jedyny raz, gdy wspólnie uda nam się zrobić coś dobrego.
Zgłoszenie udziału oraz wszelkie pytania prosimy kierować do Pauliny Fleszar, która jest inicjatorką i koordynatorką akcji w Bibliotece – nr telefonu: 89 642 29 73 (Oddział dla Dzieci MBP).

 

 


19.09.2013

 


18.09.2013

18 września miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu spotkali się z: Marcinem Punpurem, Marcinem Pakuszem i Krzysztofem Punpurem, którzy opowiedzieli o zdobywaniu korony Alp na rowerach. Wspomnieniom z wyprawy towarzyszył pokaz fotografii i krótkich filmów.

 

 


13.09.2013

Od 9 września oferta Biblioteki została rozszerzona o wypożyczanie filmów.
Zapraszamy serdecznie. Warunki wypożyczania zawarte są w Załączniku nr 4 do Regulaminu.

 


12.09.2013

Dnia 12.09.2013 odbyły się dwa spotkania dla dzieci. Tematem była zbliżająca się jesień. Rozmawialiśmy o lesie i leśnych grzybach. Dzieci oglądały atlasy grzybów występujących
w naszych lasach. Dowiedziały się, że nie wszystkie grzyby są jadalne, a inne nawet trujące. Na przedpołudniowym spotkaniu “Czwartek z Misiem Czytusiem” przeczytaliśmy opowiadanie “Grzybobranie” z książki Moniki Macewicz pt.: “Bajki pełne marzeń” a na popołudniowym “Czwartkowym spotkaniu z książką” wiersz Jana Brzechwy pt.: “Grzyby”. Dzieci wykonały grzyby
z kolorowych kartoników.

 

Porzekadło mówi, że jeśli poniedziałek upłynie nam w dobrej atmosferze, to i cały tydzień taki będzie. Mimo iż często w poniedziałki wychodzą z nas małe leniuszki, którym ciężko wstać rano
z łóżka i pójść do szkoły, to z niecierpliwością czekamy na popołudnie i spotkanie w “Klubie Zwariowanych Robótek”, dzieki któremu jest to bardzo udany dzień:) Podczas zajęć 9 września dokańczane były kolorowe breloczki do plecaka. Niektórym z naszych dziewczynek tak spodobało się wyszywanie krzyżykami, że z wielką chęcią zabierały się za drugi motyw! Gratulujemy zapału! 🙂
Wtorkowe “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” to czas na zabawę naszych najmłodszych. 10 września głośno czytaliśmy opowiadanie “Kacper i kubek” z bardzo sympatycznej książeczki Ewy Pałasz “Kacper i jego sprawy”. Był wierszyk na powitanie, było wspólne kolorowanie kubeczków oraz zabawa ruchowa – rzucanie kłębuszkami do kosza. Na koniec dzieci samodzielnie udekorowały papierowy talerzyk – w ruch poszły kredki i mazaki. Prace, jak zwykle, wyszły rewelacyjnie! 🙂

 

 

 


9.09.2013

Wakacje za nami, pora już spakować wszystkie potrzebne rzeczy do plecaka i wyruszyć do szkoły. Będzie tyle ciekawych rzeczy do opowiedzenia dawno niewidzianym przyjaciołom!
Poniedziałkowy Klub Zwariowanych Robótek nowy rok szkolny rozpoczął na wesoło. 2 września Klubowiczki przystąpiły do pierwszego, najtrudniejszego etapu wykonania kolorowego breloka do plecaka – wyszywanie muliną wybranego wzorku. Efekty prac można podziwiać w bibliotecznym holu, zapraszamy 🙂
Maluszki z wtorkowych Wypraw w świat dziecięcej wyobraźni początek szkoły, a raczej przedszkola, również świętowały na wesoło. Po wysłuchaniu opowiadanka “Żaba na księżycu”
z książki Joanny Wachowiak “Opowiastki dla małych uszu” każde dziecko otrzymało specjalną kolorowankę, którą trzeba było ozdobić najpiękniej jak się umiało. Prace, z którymi część dzieci niestety nie chciała się rozstać, zostaną wysłane na konkurs organizowany przez kanał MiniMini
i portal Bazgroszyt.pl.

 


7.09.2013

7 września w parku przy ul. Czarnieckiego odbyła się impreza plenerowa “Piknik z Fredrą”, czyli Narodowe Czytanie 2013.

Było fantastycznie: “Śluby panieńskie” czytane tak, że słychać było co chwilę wybuch śmiechu publiczności; warsztaty tak udane, że dzieci nie chciały wracać do domów.

Publiczność dopisała, bo jak można przejść obojętnie i nie zajrzeć do parku, gdy słychać dochodzące z niego słowa znanej komedii? Gdy przechadzają się po nim panie w pięknych sukniach i panowie we frakach? Gdy nagle z alejki wynurza się małpka? Wyskakuje dziecko
z ogromnym krokodylem w objęciach? Biegają dzieci w cylindrach?

W zorganizowanie akcji zaangażowało się wiele wspaniałych osób, którym serdecznie dziękujemy: wszystkim Państwu ze Stowarzyszenia “Rzecz Jasna”, a szczególnie mocno: Agnieszce Karłowicz, Faustynie Sulgostowskiej-Dunin, Mateuszowi Szturmie, Paniom z Grupy Inicjatyw Kulturalnych
“In-Q”: Marii Krystynie Andrzejewskiej, Iwonie Ciunelis i Monice Kazimierczyk, Annie Krzyżaniak
z Osiedlowego Domu Kultury “Jedność”, Jolancie Skrobot z Gimnazjum w Samborowie, Ninie Niedźwieckiej z Gimnazjum nr 2, Helenie Orlińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 3, cudownym przyjaciołom z Dyskusyjnego Klubu Książki oraz wspaniałej młodzieży z grup teatralnych prowadzonych przez Monikę Kazimierczyk.

Narodowe Czytanie fragmentem wspomnień Aleksandra Fredry rozpoczęła Iwona Ciunelis, następnie wszystkich w doskonały nastrój wprawiła Maria Krystyna Andrzejewska, która w teatrze jednego aktora zaprezentowała dwa wiersze: “Małpę w kąpieli” i “Pawła i Gawła”.

Wiersze dla dzieci czytała młodzież z Gimnazjum w Samborowie oraz z Gimnazjum nr 2
w Ostródzie.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się czytać “Śluby panieńskie” – było to naprawdę wyzwanie – bez prób, na żywo, a mieliśmy prawdziwy, profesjonalny teatr stolikowy.
“Śluby” czytali:

Akt I:
Aniela-Anna Rutkiewicz, Klara-Jolanta Skrobot, p. Dobrójska-Anna Salwa, Gustaw-Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz, Albin-Wiesław Skrobot, Radost -Andrzej Śliwa, Jan-Marek Jankowski

Akt II:
Aniela-Maja Chrostowska-Makara, Klara-Agnieszka Stańczak, p. Dobrójska-Anna Salwa, Radost-wicemarszałek naszego województwa Gustaw Marek Brzezin, Albin-Szymon Szypczyński, Gustaw-Marek Giniewicz

Akt III:
Aniela-Monika Kazimierczyk, Klara-Anna Krzyżaniak, Gustaw-Agnieszka Karłowicz, Radost-Marek Jankowski

Akt IV:
Aniela-Mariola Śliwa, Klara-Angelika Paszkowska, p. Dobrójska-Nina Niedźwiecka, Gustaw-Helena Orlińska, Albin-Piotr Paszkowski, Jan-Mateusz Szturma

Akt V:
Aniela-Aleksandra Kowalska, p. Dobrójska-Małgorzata Karwowska, Gustaw-Mateusz Szturma, Albin-Szymon Szypczyński, Radost-Piotr Pawłowski.

Przez cały czas czytaniu towarzyszyły warsztaty plastyczne dla dzieci, które prowadzone były przez nasze koleżanki z Biblioteki i przez Panie ze Stowarzyszenia “Rzecz Jasna”. Powstały portrety Aleksandra Fredry, cylindry, wachlarze, obrazki na drewnie; było też malowanie twarzy więc po parku biegały dzieciaki z pięknymi rumieńcami i wąsami.

A wieczorem przenieśliśmy się w gościnne progi lokalu Hat’s OFF Wino i Kawa, gdzie odbyła się druga część Narodowego Czytania: “Fredro dla dorosłych”. Czytaliśmy “Męża i żonę”, był teatr jednego aktora – nieoceniona Maria Krystyna Andrzejewska – oraz kilka pikantnych tekstów zdecydowanie dla dorosłych.

 


6.09.2013

“Fredro dla dorosłych” czyli wieczór z prawdziwą, frywolną i pikantną twórczością Aleksandra Fredry!
Kontynuując poranny “Piknik z Fredrą” wieczorem przenosimy się do “Hat’s OFF Wino i Kawa”. Gdzie poznamy Fredrę z nieco innej strony!
Zapraszamy do Hat’s OFF Wino i Kawa ul. Jana III Sobieskiego 3C/61
7 września na godz. 20:00

WSTĘP: WOLNY (18+)

W programie:
– Teatr jednego aktora – Maria Krystyna Andrzejewska
– Teatr stolikowy – sztuka “Mąż i żona” i inne
A wszystko w ramach akcji Narodowe Czytanie 2013!

Organizatorzy:
Hat’s OFF Wino i Kawa
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie
Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych “Rzecz Jasna”

 


5.09.2013

Dnia 5.09.2013 r. odbyły dwa spotkania dla dzieci. Tematem była twórczość Aleksandra Fredry
w związku z akcją “Narodowe Czytanie 2013 – pod patronatem Prezydenta RP”. Na porannym spotkaniu “Miś Czytuś zaprasza” przeczytaliśmy wiersz pt. “Małpa w kąpieli” natomiast po południu na “Czwartkowym spotkaniu z książką” “Paweł i Gaweł” oraz “Bajeczkę o osiołku”. Dzieci pokolorowały rysunki małpki i osiołka. Wiersze Aleksandra Fredry przeczytane podczas spotkań zachęcały dzieci i opiekunów do wzięcia udziału w “Pikniku z Fredrą”, który organizowała Miejska Biblioteka Publiczna.

 


4.09.2013

Zapraszamy wszystkich Państwa – po raz kolejny – do wspólnego czytania i słuchania.
Tym razem włączamy się w ogólnopolską akcję zainicjowaną w ubiegłym roku przez Prezydenta RP.
Cel jest szczytny: “popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.”
Aby zainteresować akcją przypadkowych przechodniów – a o to w tym między innymi chodzi – organizujemy ją w parku przy ul Czarnieckiego.
Oprócz wspólnego czytania będą zajęcia plastyczne dla dzieci – malowanie portretów, upinanie sukni w stylu epoki, szycie cylindrów, a prace powędrują na wystawę do naszej biblioteki.
Ponieważ wydarzenie to ma mieć formę pikniku artystycznego zachęcamy do przyjścia z własnym kocem, ale i z piknikowym koszykiem.
Teraz pozostaje nam czekać na piękną pogodę…
Gdyby nie dopisała – zapraszamy do amfiteatru.

 

Wakacje, wakacje, i po wakacjach… Jak zwykle – to co dobre, zawsze szybko się kończy.
Klub Zwariowanych Robótek w poniedziałek 26.08 ostatni tydzień lata uświetnił własnoręcznie robionymi filcowymi ozdobami do włosów. Trochę wysiłku podczas wycinania kształtów, nieco wyobraźni przy dobieraniu kolorów i szczypta fantazji przy wyborze guziczka – oto przepis na wymarzoną, kolorową gumeczkę.
Ostatnie wakacyjne zajęcia (27.08) w “Potyczkach w Bibliotece” upłynęły iście… wakacyjnie 🙂 Po wspólnym głośnym czytaniu fragmentu książki Barbary Park “Zuźka D. Zołzik Aloha-ha-ha”
i wiersza “Spóźniony słowik” Juliana Tuwima dzieci przy pomocy techniki zwanej wydzieranką tworzyły własną kartkę z wakacji, z motywem żaglówki, wody i słońca.
Wtorkowe “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” również odbyły się pod znakiem kończących się wakacji. Po wysłuchaniu książeczki “Jak się zachować: na wakacjach” autorstwa Nurii Roca maluszki na wielkiej planszy malowały to, co z minionego lata najbardziej utkwiło im w pamięci. Były tam dinozaury z parku rozrywki, budka z najpyszniejszymi lodami w mieście, wypad z tatą na wycieczkę rowerową i wiele innych dziecięcych atrakcji. Podczas zabawy plastycznej każde dziecko samodzielnie przyozdabiało ramkę na zdjęcia – najpierw trzeba było kartonik dokładnie obkleić, tak by nie było widać ani kawałeczka szarego koloru, a następnie za pomocą papierowych przestrzennych motylków udekorować swoją ramkę. Na koniec grupowe zdjęcie i cukierki – na pożegnanie lata.
Tydzień zamknął pokaz “Piątkowo-filmowo” (30.08), podczas którego dzieci oglądały bajeczkę “Marta mówi”, znaną z dziecięcego kanału telewizyjnego.
Wszystkim dzieciom i rodzicom odwiedzającym w czasie wakacji bibliotekę serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę 🙂