Wrzesień 2015

22.09.2015

22 września 2015 roku odbyła się pierwsza po wakacyjnej przerwie Kanapa Coolturalna. Z naszym gościem – Bartkiem Niewiadomskim – o Jego pasjach: muzyce, rysunku i pisaniu, o portalu “Miłość to pasja” i autorskich audycjach muzycznych rozmawiał Mateusz Szturma.

 

 


18.09.2015

18 września 2015 roku odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Salwinem – z zawodu geodetą, z zamiłowania entomologiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Pasją Pana Zbigniewa Salwina jest makrofotografia.

Podczas spotkania miało miejsce otwarcie wystawy fotografii “Świat owadów w obiektywie Zbigniewa Salwina” oraz pokaz krótkich filmów.

 

 


17.09.2015

17 września 2015 roku odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie w Salonie Literackim. Gośćmi byli: Kamila Nalewaj, Rafał Strychalski i Tomasz Kuchta. Rozmawialiśmy o poezji cybernetycznej pisanej przez program komputerowy stworzony przez Pana Rafała i o Jego książkach z programowania, o wierszach Kamili Nalewaj z tomiku “Pewna Droga” i nowych, które czytały nam Autorka i Dominika Smoleńska; posłuchaliśmy dwóch piosenek zaśpiewanych przez Pana Rafała i piosenki do tekstu napisanego przez Panią Kamilę “Jestem jaki jestem”, w wykonaniu: Tomasza Kuchty (śpiew) i Macieja Ignatjuka (gitara). O atmosferę spotkania zadbała z kolei Dominika Smoleńska.

 

 


10.09.2015

10 września 2015 roku odbyło się pierwsze powakacyjne “Spotkanie z Historią”, na którym nasz gość – Michał Młotek – pasjonat historii Prus Wschodnich i II wojny światowej, poszukiwacz skarbów, odkrywca historii, publicysta i twórca jednego z najpopularniejszych polskich blogów o tematyce historycznej: http://www.fabryka-historii.pl opowiedział nie tylko o swojej nowej książce “Noc patagonów” ale też o poszukiwaniu skarbów.

 


5.09.2015

5 września 2015 roku odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.

W tym roku czytaliśmy “Lalkę” Bolesława Prusa. Nasza biblioteka po raz trzeci włączyła się w akcję, która zorganizowana została we współpracy trzech bibliotek: miejskiej i powiatowych: publicznej i pedagogicznej oraz: Klubu Plastyka Amatora, Osiedlowego Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej “Jedność”, Stowarzyszenia RzeczJasna i animatorów kultury z naszego miasta. Podobnie jak w latach ubiegłych czytaliśmy tekst zaadaptowany na potrzeby teatru stolikowego oraz wybrane fragmenty powieści.

Narodowe Czytanie 2015 zorganizowaliśmy w parku przy amfiteatrze. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty dla dzieci w różnym wieku, mini plener, nad którym czuwali artyści z Klubu Plastyka Amatora oraz konkurs literacki z nagrodami.

Swoją wdzięczność za współpracę wyraziliśmy współorganizatorom Narodowego Czytania oraz Pani Helenie Orlińskiej za wypożyczenie strojów, Pani Monice Kazimierczyk za pomoc i wsparcie oraz za pomoc techniczną naszym kolegom z Agencji Kultury i Promocji.

W teatrze stolikowym czytali: wiceburmistrz Ostródy Norbert Gesek, który rolą narratora w części pierwszej rozpoczął Narodowe Czytanie, Anna Brędowska, Weronika Bykowska, Ewa Chmielińska, Magdalena Czaja, Mirosława Golan, Marek Jankowski, Lucyna Janowska, Wiesław Majewski, Janina Misiowiec,Tomasz Podsiadło, Wiesław Skrobot, Dominika Smoleńska, Agnieszka Stańczak, Marcin Sudwoj, Mateusz Szturma, Szymon Szypczyński, Mariola Śliwa i Andrzej Śliwa.

W scenie przygotowanej pod kierunkiem Mateusza Szturmy wystąpili: Maria Krystyna Andrzejewska, Magdalena Czaja, Ola Grohs, Kornel Matusewicz, Janina Misiowiec, Julianna Munje, Piotr Pawłowski,Tomasz Podsiadło, Ola Ryszkowska, Marcin Sudwoj, Mateusz Szturma, Ola Wasześcik oraz Rapu Narkoman, który “wyrapował” rolę Rzeckiego.

Fragmenty “Lalki” czytali: Bogusława Orzechowska, Stanisław Orzechowski, Szymon Pajewski, Kinga Prusinowska, Helena Push, Anna Salwa.

Plener malarski prowadziły: Anna Długosz-Plezia, Ala Pisarska, Anna Rutkiewicz, Monika Zenc-Pawlik.