Wrzesień 2016

30.09.2016

23 września odbyło się otwarcie wystawy “Czar starych miast”.
Wystawa została przygotowana przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen w Bawarii. Pokazuje piękno starych miast od Zalewu Wiślanego, przez Mazury, aż po dolinę Niemna. Na wystawie można obejrzeć szkice fragmentów różnych miast, będące dziełem XIX-wiecznych konserwatorów zabytków i artystów malarzy; autorzy przedstawili również graficzne wersje podań i przekazów lokalnych związanych z różnymi miastami, jak też artystyczne przedstawienia dawnych herbów miejskich.

Na otwarcie wystawy przybył dyrektor Centrum Kultury Prus Wschodnich, dr Wolfgang Freyberg.

 

 

 


20.09.2016

20 września 2016 roku odbyło się spotkanie „Twój sąsiad – nietoperz“, które zostało zorganizowane we współpracy Fundacji Pro Nauka oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie z naszą biblioteką.

Podczas spotkania wysłuchaliśmy prelekcji: dr. Lecha Pietrzaka prezentującej ogólną wiedzę o nietoperzach, dr Joanny Duriasz prezentującej nietoperze i sytuacje konfliktowe na linii nietoperze – człowiek w naszym regionie oraz mgr. Pawła Janczyka przybliżającej aspekty prawne związane z ochroną nietoperzy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zakładki do książek i ulotki informacyjne.

 

 

 

 


9.09.2016

9 września 2016 roku odbyło się spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską, na które z niecierpliwością czekali członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. I nie zawiedli się. Dwie godziny rozmowy z naszym Gościem minęły niepostrzeżenie i gdyby nie to, że o godz. 19 na zamkowym dziedzińcu miał rozpocząć się koncert, pewnie trwałoby jeszcze dłużej.

Na spotkanie przybyli nie tylko członkowie naszego DKK, ale też czytelnicy powieści Pani Ałbeny Grabowskiej, nie tylko z Ostródy.

Ałbena Grabowska jest lekarzem neurologiem, epileptologiem, dr. nauk medycznych, kierownikiem Zakładu Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, autorką licznych prac naukowych, mamą trójki dzieci i pisarką kochaną przez czytelników.

Zadebiutowała książką o Bułgarii: “Tam, gdzie się urodził Orfeusz”, następnie ukazały się książki dla dzieci z serii “Julek i Maja”. Ogromną popularność Ałbenie Grabowskiej przyniosły powieści dla dorosłych, którymi podbiła serca czytelników: “Stulecie winnych”, “Lot nisko nad ziemią”, “Coraz mniej olśnień”, “Lady M.” i najnowsza, “Alicja w krainie czasów” (ukazała się cz. 1). W 2015 roku na Festiwalu Literatury Kobiet Pióro i Pazur w Siedlcach otrzymała nagrodę publiczności Czytelnicze Pióro.

 

 

 

 


3.09.2016

3 września odbyło się Narodowe Czytanie “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez trzy ostródzkie biblioteki: miejską, powiatową i pedagogiczną we współpracy z animatorkami teatralnymi – Marią Krystyną Andrzejewską i Moniką Kazimierczyk oraz grupą rekonstrukcyjną Legio XXI Rapax. Partnerem w strefie dla dzieci było Stowarzyszenie Rzecz Jasna.

Autorkami adaptacji tekstu na potrzeby czytania stolikowego były Maria Krystyna Andrzejewska, Anna Głowińska i Marta Zwalińska. Wśród lektorów gościliśmy Panią Senator Bogusławę Orzechowską, Burmistrza Ostródy Czesława Najmowicza, Przewodniczącego Rady Powiatu Wojciecha Palińskiego oraz radnych miejskich – Panią Annę Rutkiewicz i Pana Tomasza Podsiadłę. W Narodowym Czytaniu 2016 wzięły udział osoby, które czytały z nami już czwarty raz oraz takie, które były z nami po raz pierwszy. Rolę Ligii czytała Oliwia Karczewska, Marka Winicjusza – Kornel Matusewicz, Nerona – Wiesław Majewski, Pretoniusza – Wojciech Paliński i Tomasz Podsiadło, Akte – Anna Krzyżaniak, Chilona – Stefan Smurzyński, Ursusa – Józef Gleba, Pawła z Tarsu – Wojciech Polak, Piotra Apostoła – Andrzej Lewicki, Nazariusza, Kryspusa, Faona – Kacper Nadolski, Tygellina – Maciej Schwarz. Narratorami byli: Maria Krystyna Andrzejewska, Weronika Bykowska, Janina Brzuzy, Ewa Chmielińska, Jadwiga Janicka, Monika Kazimierczyk, Oliwia Kopańska, Anna Krzyżaniak, Czesław Najmowicz, Bogusława Orzechowska, Ewa Pasiut, Anna Rutkiewicz, Anna Salwa, Agnieszka Stańczak, Andrzej Śliwa, Mariola Śliwa, Anna Świerzewska. Oliwia Kopańska, Andrzej Lewicki i Kacper Nadolski przyjechali do nas z Lubawy.