Wrzesień 2019

28.09.2019

26 września 2019 roku nastąpiła długo wyczekiwana inauguracja projektu “Mazurzy Pilnie Poszukiwani”, w którym jako partner Stowarzyszenia ARS et LIBER uczestniczy nasza biblioteka. Projekt uzyskał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i ma na celu wzmocnienie świadomości historycznej oraz budowania związków z regionem wśród mieszkańców Ostródy.

Pierwszym punktem bogatego programu było spotkanie z Waldemarem Mierzwą – właścicielem oficyny wydawniczej “Retman” – promującym swoją najnowszą pozycję zatytułowaną “Zrozumieć Mazury”.Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa uczniów ZSZ im. Sandora Petȍfi mieszkających w internacie, którzy przyszli na spotkanie zorganizowaną grupą.

Waldemar Mierzwa w naprawdę fantastyczny sposób – bardzo klarownie i intrygująco – przedstawił ostatnie 200 lat historii Mazurów. Wielkie znaczenie miała tu doskonała znajomość tematu, sposób przekazu, a także bardzo osobisty stosunek do przedstawianych treści.

Doskonała inauguracja projektu!

 


16.09.2019

Naszą Bibliotekę odwiedziły panie z Ostrego Dyżuru Literackiego.
mbp ostroda
Ostry Dyżur Literacki to skierowana do dzieci, promująca czytelnictwo akcja Fundacji Czas Dzieci.
W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych uczestników.
mbp ostroda
10 września recepty na książki otrzymały dzieci w naszej bibliotece.
Zaprosiliśmy do akcji uczniów z ostródzkich szkół: SMS oraz SP2. Każdy z uczniów na podstawie rozmowy dostał indywidualną diagnozę oraz receptę na zestaw książek z sugerowanym dziennym czasem na lekturę.

 

 


15.09.2019

12 września 2019 roku odbyła się w naszej czytelni organizowana przez Muzeum w Ostródzie prezentacja czwartego już tomu “Ostródzkiego Przeglądu historycznego”. Jest to pozycja wydawana właśnie przez Muzeum, której celem jest popularyzacja wiedzy historycznej na temat regionu oraz prezentacja opracowań historii powszechnej autorstwa historyków z Ostródy. Podczas spotkania była możliwość kupienia książki, zaś każdy z autorów w odrębnym wystąpieniu przedstawił swój artykuł w niej zawarty.

 


12.09.2019

7 września 2019 roku odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania – wydarzenia organizowanego przez Kancelarię Prezydenta z honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Ostródzka biblioteka jak co roku włączyła się do akcji, organizując na dziedzińcu wspólne czytanie.

W tym roku zaproponowano osiem nowel, z których wybraliśmy trzy: “Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej, “Orkę” Władysława Reymonta, “Katarynkę” Bolesława Prusa. Każda z nowel została zaprezentowana w innej formie teatralnej.

Reżyserem całości była Maria Krystyna Andrzejewska.

W tym roku czytali z nami: Pani Wiceburmistrz Agnieszka Majewska-Pawełko oraz Janina Brzuzy, Bolesława Chylińska, Renata Ferens-Paszkiewicz, Józef Gleba, Elżbieta Jakubiak, Dorota Kamińska, Oliwia Karczewska, Amelia Kazimierczyk, Monika Kazimierczyk, Kacper Kottewicz, Jarosław Krupa, Aleksandra Leśniewska, Wojciech Płoszek, Maciej Schwarz, Stefan Smurzyński, Andrzej Śliwa, Mariola Śliwa, Klaudia Witus

 

 

 

3.09.2019

 


3.09.2019

 


2.09.2019