Zajęcia z dziećmi

Oddział dla dzieci >>>


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Marcowe spotkania w Klubie Motyli Książkowych rozpoczęliśmy wysłuchaniem bajeczki Felicji Law „Lew Limpopo: opowieść o lenistwie i ospałości”. Następnie dzieci robiły lwy z bibuły i papieru.

12 marca tematem spotkania były ptaki. Po wysłuchaniu rozdziału „Kura i krasnoludek” z książki Joanny Krzyżanek „Jak kura nie chciała być kurą”, dzieci przystąpiły do pracy samodzielnej, podczas której powstały kolorowe ptaki w kapeluszach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 marca wspólnie szukaliśmy wiosny. Przeczytaliśmy wiersze ze zbiorów: Ewy Szelburg-Zarembiny „Wiersze dla dzieci” oraz Natalii Usenko „Wiosna”, a następnie każde dziecko zrobiło wiosennego kwiatka w doniczce.
26 marca, w związku z nietypowym świętem – Dniem Ochrony Bałtyku, dzieci wysłuchały opowiadania „Rybka Rybik i życzliwość” z książki „Bajki z dżungli i oceanu” Agnieszki Ginko. Kolejnym etapem spotkania było tworzenie kolorowych rybek i świata wokół nich – podczas zajęć plastycznych wykorzystaliśmy papierowe kółeczka, bibułę oraz kredki.
1 marca Klub Zwariowanych Robótek pracował nad nietypowymi zakładkami z papieru robionymi metodą origami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 marca, z okazji Dnia Kobiet, uczestnicy pracowali z włóczką, robiąc kolorowe pompony, z których następnie stworzone zostały kotki.
15 marca tematem spotkania było „coś z tektury”. Tego dnia dzieci tworzyły karneciki oraz ozdobne karteczki na upominki, oczywiście z tektury oraz rafii.
Podczas kolejnego spotkania (22 marca), aby przywołać wiosnę, uczestnicy robili bransoletki metodą decoupage.
Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru uczestnicy kolejnego spotkania – 29 marca pobawili się w teatr zrobionymi samodzielnie rekwizytami – sceną teatralną oraz kukiełkami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do przygotowania spotkań Klubu Zwariowanych Robótek zostały wykorzystane m.in. książki : Emmy Hardy „Tektura i karton”, „Origami : papierowe cudeńka”, Sary Withers „Robimy biżuterię”, Agnieszki Bojrakowskiej-Przeniosło „Decoupage: motywy klasyczne i nowoczesne”.

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

W marcu spotkania z Misiem Czytusiem oraz Czwartkowe Spotkania z Książką rozpoczęliśmy dnia siódmego marca. Porozmawialiśmy z dziećmi o nadchodzącym Dniu Kobiet, przeczytaliśmy opowiadanie Grzegorza Kasdepke „Magia w kolorze lilaróż” ze zbiorku „Świerszczyk-Wielka Księga”,  a w ramach pracy plastycznej dzieci wykonały bukieciki z papieru metoda naklejania kwiatków na papierową taśmę.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne spotkanie 14 marca rozpoczęliśmy rozmową o wiośnie. Dzieci obejrzały wcześniej przygotowane książeczki, wysłuchały wierszy o wiośnie autorstwa Natalii Usenko z tomiku „Wiosna”, a następnie wykonały obrazki z baziami: gałązki namalowane farbka ozdabialiśmy wyciętymi z gazet krążkami.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 marca nasi mali uczestnicy wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej „Marzanna” z książki „Gdyby jajko mogło mówić” a potem wspólnie wykonaliśmy gałgankowe Marzanny, które ozdobiły naszą biblioteczną wystawkę.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas spotkania 28 marca rozmawialiśmy z dziećmi o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci przypadającym na dzień 2 kwietnia. Przeczytano dwa opowiadania ze zbiorku D. Nosowskiej „Chwyć za pióro” : o molu książkowym i pisaniu do szuflady, oraz opowiadanie „Księżniczka” z książeczki R. Jędrzejewskiej- Wróbel.  Zadaniem dzieci było wykonanie portretu ulubionego książkowego bohatera.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 marca odwiedziły nas przedszkolaki z Przedszkola nr 1. Tematem spotkania był kosmos.

 


 

MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Lutowe spotkania Klubu Motyli Książkowych rozpoczęliśmy 5.02. Tematem było dokarmianie zwierząt. Dzieci wysłuchały opowiadania Marty Galewskiej-Kustry „Pucio i ćwiczenia z mówienia”, podczas wspólnej zabawy przyporządkowały odpowiednią karmę do wybranych zwierząt,
a następnie wykonały karmniki z kolorowego papieru. Podczas kolejnego, walentynkowego, spotkania dzieci wysłuchały bajeczki Agnieszki Frączek „Całuski i buziaczki”, a następnie wspólnie narysowały duże serce, a w nim bliskie im osoby, ulubione rzeczy – co kto chciał. Podczas pracy samodzielnej dzieci robiły balonowo-serduszkowe laurki. 19 lutego świętowaliśmy Dzień Kota. Uczestnicy wysłuchali historyjki Nicka Bruela „Zły Kocurek nie lubi cukierków”, wzięły udział
w zabawie ruchowej w kotki i w zgadywankach, a w części plastycznej robiły tytułowego kocurka. Podczas zajęć 26 lutego obchodziliśmy nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania „Mama dobrze wie” z książki „Pterodaktyl” oraz samodzielnie wykonały dinozaury.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Klub Zwariowanych Robótek lutowe spotkania rozpoczął kocim tematem – efektem pracy były koty z filcu. Było trochę szycia i śmiechu. Podczas kolejnego spotkania, 15 lutego, uczestnicy robili serco-zawieszki z drucików i koronki. Kolejne spotkanie, które odbyło się 22 lutego poświęciliśmy przywoływaniu wiosny poprzez robienie wiosennych kwiatków z papieru metodą qullingu.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Do zajęć Klubu Zwariowanych Robótek zostały wykorzystane m.in.: Marie Chevalier „Kwiaty
z krepiny”, Joanny Tołłoczko-Syndoman „Quilling: cuda z papieru”, Agnieszki Zientek „Ozdoby
z filcu: biżuteria, zabawki, upominki”, Trice Boerens „Aplikacje”.

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

W lutym spotkania z Misiem Czytusiem oraz Czwartkowe Spotkania z Książką rozpoczęliśmy dnia siódmego lutego przeczytaniem „Bajki o różowym baloniku i szpilkach co miały tępe łebki”
ze zbioru Wandy Chotomskiej „Bajki z 1001 dobranocy” .

Po wysłuchaniu bajki zadaniem dzieci było wykonanie kolorowych balonów- wyklejanek
z kawałków materiału i guzików.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Kolejne spotkanie 14 lutego rozpoczęliśmy rozmową o przypadającym waśnie dniu św. Walentego. Dzieci wysłuchały opowiastki „Włóczykij szuka przyjaciela” z książeczki „Koty czyli historie z pewnego podwórka” autorstwa Melanii Kapelusz.

Wykonano koty z filcu naklejane na kolorową kartkę brystolu.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

21 lutego rozmawialiśmy z dziećmi o turystyce i podróżach w związku z Dniem Przewodnika. Dzieci wysłuchały bajki A. Casalis “Tupcio Chrupcio- nie lubię podróżować” . W ramach pracy plastycznej pokolorowano obrazek z autokarem, na którym trzeba było dorysować podróżnych.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Podczas spotkania 28 lutego rozmawialiśmy z dziećmi o tradycji Tłustego Czwartku. Przeczytano opowiadanie L. Schneider „Zuzia uczy się piec” i dzieci pokolorowały rysunki pączków
i udekorowały je kolorowymi koralikami.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Poza naszymi tradycyjnymi  Czwartkowymi Spotkaniami z Książka i z Misiem Czytusiem w lutym mieliśmy przyjemność gościć grupę „ Zajęcy”  z przedszkola nr 1 w Ostródzie . Dzieci zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się o zasadach korzystania ze zbiorów i wysłuchały bajki przeczytanej przez panią bibliotekarkę.

Odwiedzili nas także uczniowie klasy 1 B ze Szkoły Podstawowej nr 3, z którymi rozmawialiśmy
o twórczości  Wandy Chotomskiej oraz o zawodzie bibliotekarza.

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Podczas tegorocznych ferii bawiliśmy się z książką Melanii Kapelusz „Krasnoludki”. Każdego dnia czytaliśmy jedno opowiadanie z książki, a następnie przechodziliśmy do części plastycznej.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Bawiliśmy się m.in. w teatr po wcześniejszym zrobieniu rekwizytów. Były również niezapomniane eksperymenty, czego wynikiem były kolorowe slimy oraz prace z baniek mydlanych. Na koniec każdego tygodnia organizowane były książkowe podchody pełne zagadek i zadań do wykonania.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda bibliot

Dodatkowo w czasie ferii odbywały się warsztaty dla dzieci i rodziców (Koraliki Pyssla oraz szycie kota).

mbp ostroda bibliot

mbp ostroda biblioteka

Zakończeniem naszych spotkań były popołudniowe rozgrywki gier planszowych, podczas których odbyły się dwa turnieje w Gobblety i Warcaby.

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Tematem naszych spotkań z dziećmi podczas ferii zimowych była postać znanej pisarki utworów dla dzieci Wandy Chotomskiej. Przybliżaliśmy też postać pisarki opowiadając zabawne anegdoty i historyjki z jej życia. Dzieci mogły dowiedzieć się na zajęciach o tym, że Chotomska była pomysłodawczynią Orderu Uśmiechu oraz Dnia Dziadka, Dnia Chłopaka i Klubu Piegowatych.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Podczas spotkań głośno czytaliśmy utwory Chotomskiej takie jak “Od rzeczy do rzeczy”, “Kalosze i parasol”, “Bajka o kurczaku, który nie był kurczakiem”. Nasi uczestnicy w oparciu o te utwory wykonywali prace plastyczne: kolorowali kalosze i parasolki, wykonali wiatraczki z rolek po ręcznikach papierowych i pierzaste ptaszki na piku z gazet i taśmy papierowej.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Po skończonych zajęciach można było pograć w gry lub poukładać puzzle.

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Styczniowe spotkania z Misiem Czytusiem oraz Czwartkowe Spotkania z Książką rozpoczęliśmy dnia 3 stycznia przeczytaniem bajki “O strarym i nowym roku” J.L. Kern oraz “O Nowym Roku i młynarzu Sylwestrze” L. Krzemienieckiej.

Po wysłuchaniu bajek zadaniem dzieci było pokolorowanie noworocznych obrazków.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Kolejne spotkanie 10 stycznia rozpoczeliśmy przeczytaniem opowiadania “Narty” z książki Renaty Piątkowskiej “Opowiadania z piaskownicy” oraz wiersza Tadeusza Kubiaka ” Zima” ze zbiorku “Cztery pory roku”.

Wykonano bałwanki z wacików i materiałów samoprzylepnych na kolorowych kartkach.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

17 stycznia dzieci wysłuchały opowiadania pt “Jak to jest być starym” z książki Petry Marii Shmitt  “Skąd się biorą dziury w serze”.

Wykonano portrety babci i dziadka które umieszczono w okrągłych ozdobnych ramkach.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Ostatniego dnia stycznia rozmawialiśmy z dziećmi o Wandzie Chotomskiej starając się przybliżyć najmłodszym tę postać. Przeczytaliśmy utwory pisarki ze zbiorku “Kram z literkami”- “Litera U” oraz “Bajkę o kurczaku, który nie był kurczakiem” z książki “Bajki na 1001 dobranocy.

Dzieci wykleiły z papieru order uśmiechu.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka


MBP Oddział dla dzieci,

ul. Mickiewicza 22

Pierwsze w nowym roku zajęcia Klubu Motyli Książkowych odbyły się 8 stycznia i poświęcone były zimowemu krajobrazowi. Tego dnia dzieci wysłuchały historyjek Neville Astley „Zimowe opowieści Peppy”, a następnie malowały białą farbą na niebieskich kartkach zimowe obrazki. 15 stycznia,
z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, dzieci wysłuchały bajeczki Joceline Sanschagrin
„U Babci i Dziadka”, podczas wspólnej pracy narysowały portrety babci i dziadka, a na zakończenie zrobiły laurki z kolorowego papieru. 22 stycznia uczestnicy zajęć wysłuchali opowiadania „Czapeczka Rikikiego” z książeczki „Skrzaty, elfy, krasnoludki oraz inne małe ludki”. Jako pracę samodzielną dzieci robiły tytułowe krasnoludki z tutek i kolorowego papieru. Na ostatnich styczniowych zajęciach poznaliśmy przesympatyczną małą czarownicę z opowiadania „Pola boi się ciemności” z książeczki „Skrzaty, elfy, krasnoludki oraz inne małe ludki”, a podczas zajęć plastycznych powstały portrety tytułowej małej czarownicy z kolorowej bibuły i włóczki.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

4 stycznia na pierwszym spotkaniu Klubu Zwariowanych Robótek powstały zimowe kwiaty
z kolorowych kwadratowych karteczek . Kolejne zajęcia, które odbyły się 11 stycznia, poświęcone były karnawałowym kotylionom robionym z kolorowych wstążek i pomponów. 18 stycznia robótkowicze pracowali nad kwiatkami w doniczce dla Babci i Dziadka.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Do zajęć wykorzystane zostały m.in. „Ozdobne karty i karnety: na każdą okazję” Cheryl Owen, „Scrapbooking: zdjęcia w niezwykłej oprawie” Irene Lassus-Fuchs, „Rękodzieła” oraz „Wielka księga zabaw plastycznych”.MBP Oddział dla dzieci,

ul. Mickiewicza 22

Grudniowe spotkania Klubu Motyli Książkowych rozpoczęliśmy zimowym tematem. Przeczytaliśmy fragment bajeczki „Maks zimą” Christiana Tielmanna, a podczas części plastycznej zajęć dzieci z wacików wykonały bałwanki na patyczkach.
11 grudnia zrobiło się świątecznie – uczestnicy wysłuchali opowiadania o Czupieńkach z książki „Gwiazdka” Gerarda Moncomble, a następnie wykonali bombki – aniołki na choinki. Ostatnie
w 2018 roku zajęcia (18.12) były poświęcone choince. Dzieci wysłuchały opowiadania „Choinka: opowieść o przyjaźni i miłości’ Sally Gilmore, porozmawialiśmy o choinkach a następnie dzieci wykonały kolorowe choinki na papierowych stożkach.
mbp ostroda biblioteka
mbp ostroda biblioteka
W grudniu odbyły się tylko dwa spotkania Klubu Zwariowanych Robótek.  7 grudnia uczestnicy wykonywali obrazy – kolaż z białej koronki, waty i papierowych serwetek na granatowym tle, a 14 grudnia, podczas ostatniego spotkania w roku, klubowicze pracowali nad ozdobami choinkowymi – aniołkami.
mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Grudniowe spotkania z książką w bibliotece rozpoczęliśmy 6 grudnia. Podczas zajęć rozmawiano
z dziećmi o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.  Głośno przeczytaliśmy opowiadanie
„ O świętym Mikołaju” z książeczki Renaty Banaszczyk

„ Opowieści wigilijne”. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały  kartki- prezenty dla Mikołaja.

Podczas następnego spotkania, 13 grudnia, po lekturze opowiadania „ O czarodziejskiej sosence” ze zbiorku  „ Opowieści Wigilijne” Renaty Banaszczyk, wykonano ozdoby choinkowe z papieru, którymi udekorowano biblioteczna choinkę.

mbp ostroda biblioteka

20 grudnia, podczas kolejnego spotkania z Misiem Czytusiem, przeczytano opowiadanie „Białe Święta” z książeczki  „Bajkowe Święta” . Na popołudniowych zajęciach z cyklu Spotkania z Książką dzieci wysłuchały opowiadania pod tytułem  „Święta z dziadkiem” autorstwa Michaela Morpurgo. Podczas pracy plastycznej mali uczestnicy  wykonywali  papierowe gwiazdy na naszą choinkę.

mbp ostroda biblioteka

Ostatnie w tym roku spotkanie w bibliotece odbyło się 27 grudnia. Przeczytaliśmy opowiadanie „Sylwester i Nowy Rok” z książki Renaty Piątkowskiej „ Gdyby jajko mogło mówić”  i wykonaliśmy piękne przestrzenne gwiazdy- dekoracje sylwestrowe.

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Listopadowe spotkania z książką w bibliotece rozpoczęliśmy 8 listopada, tradycyjnie we czwartek. Podczas zajęć rozmawiano z dziećmi o zbliżającym się święcie odzyskania przez Polskę niepodległości. Głośno przeczytaliśmy wiersz Czesława Janczarskiego „ Barwy ojczyste” oraz Ludwika Wiszniewskiego „ 11 Listopada”. Na popołudniowych zajęciach dzieci zapoznały się
z opowiadaniem Wioletty Piaseckiej  „ Ignaś – opowieści patriotyczne”.

mbp ostroda biblioteka

 

mbp ostroda biblioteka

Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały biało- czerwone zakładki do książek, które później rozdawaliśmy naszym czytelnikom w ramach akcji „100 zakładek na 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Podczas następnego spotkania, 15 listopada, rozmawialiśmy o zbliżającym się Święcie Pluszowego Misia. Głośno przeczytano książeczkę Agaty Królak „ Czyjemisie” oraz opowiadanie „ Miś i drzewo miodowe” z książki Wandy Chotomskiej „ Rymowanki- zabawianki Kubusia Puchatka”.

Podczas zajęć plastycznych wykonano portret misia i umieszczono go w kolorowej, okrągłej ramce.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

22 listopada, podczas kolejnego spotkania z książką i Misiem Czytusiem, przeczytano głośno bajkę  D. Mellinga  „Kto przytuli misia Tulisia” oraz „ Opowieści Misia Tulisia: bajki dla chorusków
i nie tylko” B. Zelmana.

Podczas pracy plastycznej dzieci wykonały postać misia z miękkich gałganków naklejanych na kartki papieru.

29 listopada, podczas czwartkowego spotkania z Misiem Czytusiem przeczytano książeczkę „Róznimisie” Agaty Królak i wykonano laurkę dla Misia Czytusia z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Na popołudniowych zajęciach odbyły się uroczyste obchody rocznicy nadania imienia bibliotecznemu misiowi.  Jak co roku przypomnieliśmy dzieciom historię nadania imienia Misiowi Czytusiowi oraz tradycję Święta Pluszowego Misia. Przeczytano książeczkę Janiny Biernat „ Mały miś i przytulanka”, następnie odbyły się konkursy i zabawy : malowanie balonów, odgadywanie wylosowanych zagadek, rozwiązanie krzyżówki. Dzieci złożyły życzenia bibliotecznemu pupilowi
i podarowały mu własnoręcznie wykonane laurki. Na koniec uroczystości miał miejsce słodki poczęstunek.

mbp ostroda biblioteka


MBP Oddział dla dzieci,

ul. Mickiewicza 22

Listopadowe literacko-plastyczne zajęcia w Klubie Motyli Książkowych rozpoczęły się spotkaniem
z przesympatyczną gąsienicą, bohaterką bajeczki Antoona Kringsa „Pannica Gąsienica”. Podczas części plastycznej dzieci tworzyły gąsienice na liściu z kolorowego papieru. Kolejne spotkanie, 13 listopada, poświęcone było tęczy.

Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania „Noddy i Czarodziejska Tęcza”, odkryły kolory tęczy na płytach CD, a następnie, podczas indywidualnej pracy plastycznej, same zrobiły tęcze, które można zawiesić w pochmurne dni w oknie. 20 listopada na zajęciach pojawił się jesienny temat: las i grzyby. Po przeczytaniu opowiadania Bohdana Butenki „Grzyby i król” uczestnicy samodzielnie zrobili muchomory.

Na ostatnim listopadowym spotkaniu świętowaliśmy razem z misiami, które 25 listopada mają swój dzień: Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przeczytaliśmy opowiadanie ze zbioru Carol Lawson „O niedźwiadkach i wesołych przypadkach”, a następnie dzieci wspólnie ułożyły puzzle
z Kubusiem Puchatkiem. Podczas części plastycznej zajęć każdy z uczestników zrobił misia
z kolorowych kółeczek różnej wielkości.
mbp ostroda biblioteka
   
mbp ostroda biblioteka

W Klubie Zwariowanych Robótek listopad rozpoczęliśmy „siecią tajemnic” – robieniem pajęczyn
z pająkami. 16 listopada pozostaliśmy jeszcze w temacie duchów i uczestnicy pracowali nad zabawnymi girlandami z duchami. 23 listopada, z okazji zbliżającego się Dnia Misia, dzieci robiły zawieszki w kształcie misia z kolorowej włóczki. Podczas ostatnich zajęć listopadowych powstały lampiony z zimowym krajobrazem. Zajęcia w Klubie Zwariowanych Robótek rozpoczynamy prezentacją książek związanych tematycznie z zajęciami, które można wypożyczać w bibliotece

mbp ostroda biblioteka

  


Za nami dwa miesiące spotkań z dziećmi w Oddziale dla Dzieci w zamku.

Zajęcia w Klubie Motyli Książkowych rozpoczęliśmy 18 września. Tego dnia tematem były jesienne drzewa. Po przeczytaniu wierszy ze zbiorów „Wielka Księga Polskiej Poezji dla dzieci” oraz „Wiersze dla dzieci” Ewy Szelburg-Zarembiny, dzieci robiły piękne jesienne drzewa z pieczątek z liści. Podczas kolejnego spotkania (25.09) kontynuowaliśmy jesienne tematy. Dzieci wysłuchały bajeczki „Musti sprowadza deszcz”, a następnie, jako samodzielną pracę, robiły parasole z kolorowego papieru. 2 października już na dobre przywitaliśmy Panią Jesień i po wysłuchaniu wierszy
z książeczki Patrycji Miziołek „Wierszyki przedszkolaka” każde dziecko zrobiło panią jesień z liści.

9.10 wyruszyliśmy w podróż z panem Maluśkiewiczem z wierszyka Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Po jego wysłuchaniu dzieci robiły rybki z kolorowej bibuły oraz liści. Na kolejnym październikowym spotkaniu dzieci wysłuchały bajeczki Rachel Bright „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Podczas pracy wspólnej został narysowany las dla wiewiórek, natomiast jako pracę samodzielna dzieci robiły wiewiórki. 23.10 tematem przewodnim była wesoła czarownica. Maluszki dzielnie wysłuchały opowieści Julii Donaldson „Miejsce na miotle” i wspólnie narysowały miotłę z miejscami dla przyjaciół czarownicy. Jako pracę samodzielną dzieciaczki robiły czarownicę. W ostatni wtorek października tematem spotkania były warzywa. Maluszki wzięły czynny udział w czytaniu wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy, pokazując obrazki z kolejnymi warzywami występującymi w wierszu. Po przeczytaniu wiersza każde dziecko samodzielnie tworzyło dynię z bibuły.

21 września rozpoczęliśmy nowy sezon w Klubie Zwariowanych Robótek. Tego dnia uczestnicy pracowali nad słodkimi pocztówkami. Kolejne spotkanie odbyło się 5 października – powstały podczas niego jesienne pieczątki, które następnie były oprawiane w ramkę. 12.10 pracowaliśmy nad budkami na cukierki z pięknego kolorowego papieru. 19.10 przyszedł czas na MiniBooksy, które mogą być jednocześnie nietypową kartką z życzeniami. Ostatnie październikowe warsztaty poświęciliśmy motylom książkowym.

Każde spotkanie Klubu Zwariowanych Robótek rozpoczynamy przeglądem książek związanych tematycznie z zajęciami.


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Październikowe Spotkania z Misiem Czytusiem cieszyły się sporym zainteresowaniem małych uczestników. Rozpoczęliśmy je 4 października kolażem “Dary jesieni- grzyby”.

Zajęcia plastyczne zwyczajowo poprzedzone zostały głośnym czytaniem: dzieci wysłuchały opowiadania Beaty Ostrowickiej  pt. “Bobek, wyprawa i rzeczy w sam raz, czyli ważne sprawy małych ludzi”.

Tematem kolejnych zajęć, które odbyły się 11 października były jesienne zabawy. Uczestnicy wysłuchali bajki Tomasza Smojlika pt.”Żubr Pompik” i wykonali pracę plastyczną – wyklejankę z jesiennych liści i kolorowego papieru.

Na zajęciach 18 października rozmawialiśmy o jesiennym lesie. Przeczytano opowiadanie Beaty Ostrowickiej pt. “Po co te kasztany?” ze zbiorku “Elementarz Przyrodniczy”,  a następnie dzieci wykonały rysunki przedstawiające jesienny las i jego kolory.

Ostatnie w tym miesiącu spotkanie z Misiem Czytusiem odbyło sie 25 października i poświęcone było 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeczytaliśmy legendę  “O Lechu, Czechu i Rusie” z książki Magdaleny Grądzkiej “Legendy Polskie” i porozmawialiśmy o symbolach narodowych w oparciu o książkę Dariusza Grochala “Polskie symbole”. W ramamch pracy plastycznej uczestnicy wykonali obrazki- wyklejanki z herbem Polski, flagą i nutkami symbolizującymi hymn narodowy.

  


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Wrześniowe spotkania z Misiem Czytusiem i Czwartkowe spotkania z książką upłynęły w klimacie nadchodzącej jesieni. Przeczytaliśmy fragmenty z książek „Co ja plotę” oraz „Pokłóciły się poetki” Agnieszki Fraczek, która sprawiła, że wyprawiliśmy w podróż bociany. Opowiadanie „Wspomnienia z lasu” z książki „Bajki w zielonych sukienkach” Anny Mikity oraz opowiadanie „Jesień” z książki ABC Uczę się” Małgorzaty Strzałkowskiej zainspirowały nas do namalowania korali dla Pani Jesieni. A Żubr Pompik w opowiadaniu „Zagadkowe Szyszki „ Tomasza Samojlika sprawił, że powstały jesienne zielniki.

  

  


MBP Oddział dla dzieci,

ul. Mickiewicza 22

Wakacje 2018

Podczas tegorocznych wakacji w Oddziale dla Dzieci odbywały się zajęcia literacko-plastyczne, podczas których w lipcu czytaliśmy „Baśniobór” Brandona Mulla, natomiast w sierpniu sięgnęliśmy po różne książki, między innymi opowiadania Grzegorza Kasdepke. Podczas każdego ze spotkań dzieci po wysłuchaniu fragmentu tekstu wykonywały wiele ciekawych prac plastycznych, często poznając nowe techniki oraz rozegrały mnóstwo pasjonujących rozgrywek gier planszowych takich jak: Dobble, Zgadnij kim jestem, Jenga, Uno, 5 Secund, Story Cups.
mbp ostroda
mbp ostroda
Oprócz zajęć literacko-plastycznych Oddział dla Dzieci organizował w tym roku głośne czytanie bajek na dziedzińcu – była to oferta skierowana do najmłodszych czytelników. Spotkania z bajką kończyły się wykonywaniem ilustracji do przeczytanego tekstu. Czytaliśmy bajki Julii Donaldson: „Gruffalo”, „Mały Gruffalo”, „Miejsce na miotle”.
Dla wielbicieli kina dwa razy w miesiącu odbywały się projekcje filmów animowanych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Szczególnym powodzeniem wśród uczestników wakacyjnych zajęć cieszyły się warsztaty rękodzieła, które odbywały się na zamkowym dziedzińcu. Podczas tych spotkań uczestnicy zdobyli nowe umiejętności takie jak: ozdabianie mydełek metodą decoupage, pieczętowanie tkanin, składanie origami, wyplatanie i tworzenie biżuterii oraz malowanie na szkle.
mbp ostroda
     
mbp ostroda
mbp ostroda
Ostatniego dnia każdego miesiąca była organizowana atrakcja specjalna, czyli Zabawa w Escape Room, podczas której „uwięzione” w bibliotece dzieciaki miały za zadanie rozwiązując zagadki, quizy i krzyżówki wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. Lipcowy Escape room odbył się pod hasłem „Ucieczka z Baśnioboru”, sierpniowy natomiast nosił tytuł „W niewoli u braci Grimm”.
mbp ostroda

Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Sierpień 2018 – Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

W sierpniu w każdy poniedziałek “Na punkcie bajek mam kota czyli znane bajki opowiedziane
po nowemu” – uczestnicy słuchali nowych wersji klasycznych bajek w interpretacji Grzegorza Kasdepke i Jarosława Mikołajewskiego. Po wysłuchaniu tekstów: “Słowik”, “Nowe szaty cesarza”, “Żabi król”, “Czterej muzykanci z Bremy” wykonywano prace plastyczne różnymi technikami.

W środy “W bibliotece wszystko gra” czyli gry planszowe, puzzle i różne układanki.

Czwartki to spotkania z twórczością Agnieszki Frączek. Wysłuchano opowiadań: “Kaczka
w berecie”, “Hura, hura! Duchów fura”, “Kot z poziomek”, “Sabat czarownic” oraz wierszy “Noc nad miastem” i “W moim pokoju”. Spotkania kończyły się pracami plastycznymi.

Wystawki prac można oglądać na planszach w oknie i wewnątrz biblioteki.

Poniedziałki:

Środy:

Czwartki:


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Czerwiec/ Lipiec 2018 – Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

    Wakacyjne spotkania w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bolesława Chrobrego 2
w Ostródzie rozpoczęły się już w ostatnim tygodniu czerwca. Nasze propozycje spotkań
w poniedziałki, środy i czwartki spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem.
    Od 25 czerwca w każdy poniedziałek  “Na punkcie bajek mam kota czyli znane bajki opowiedziane po nowemu” – uczestnicy słuchają nowych wersji klasycznych bajek w interpretacji Grzegorza Kasdepke i Jarosława Mikołajewskiego. Za nami “Czerwony Kapturek”, “Calineczka”, “Złota kaczka”, “Stoliczku, nakryj się”, “Kopciuszek”, “Smok Wawelski”. Po wysłuchaniu tekstu prace plastyczne wykonywane różnymi technikami.
    W środy “W bibliotece wszystko gra” czyli gry planszowe, puzzle i różne układanki.
Czwartki to spotkania z twórczością Agnieszki Frączek. Wiersze i opowiadania tej autorki cechuje zabawa słowem i to też dostrzegają nasi uczestnicy. Spotkania kończą się pracami plastycznymi.
Wystawki prac można oglądać na planszach w oknie i wewnątrz biblioteki.
Poniedziałki:

Środy:

Czwartki:


Czerwiec 2018

Czerwcowe “Czwartkowe spotkania z książką” rozpoczęliśmy 7 czerwca od rozmowy o przyjaźni. Przeczytano książkę Nele Moost “Wszystko moje! czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza” i wykonano pracę plastyczną – lalki z różnych materiałów.

14 czerwca z okazji zbliżających się Dni Morza nawiązaliśmy do bardzo ważnego wydarzenia, czyli  odzyskania przez Polskę dostępu do morza. Zaprosiliśmy też do udziału w Ostródzkich Dniach Morza, gdyż nasze miasto łączy się z Bałtykiem poprzez rzekę Drwęcę oraz Kanał Elbląski.
Po wysłuchaniu książki Urszuli Rychlińskiej”Tomcio marynarzem” wykonano materiałowe żaglówki.

21 czerwca rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z obchodami nocy świętojańskiej. Przeczytano baśń Józefa Ignacego Kraszewskiego “Kwiat paproci” z książki “Najpiękniejsze baśnie polskie”. Praca plastyczna to oczywiście kwiat paproci wykonany z kolorowych papierów.


Czerwiec w Klubie Motyli Książkowych był poświęcony nietypowym świętom. 5 czerwca obchodzony był Dzień Środowiska i tego dnia dzieciaczki wysłuchały kilku wierszyków z książeczki „Ekologiczne dzieciaki, czyli bon-ton w przyrodzie” Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk, o tym, jak należy się zachowywać w lesie. Kolejnym etapem była praca samodzielna – kolorowe kameleony. 12 czerwca obchodziliśmy Dzień Wolnych Książek. Dzieci wysłuchały bajeczki Jahanne Mercier „W bibliotece”, natomiast jako pracę samodzielną robiły książeczki na patyczkach, które przypominały książko-kwiatki. 19 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie naszych małych klubowiczów. Tego dnia dzieci wysłuchały bajeczki Giles Andreae „Żyrafy nie umieją tańczyć”, a podczas pracy samodzielnej powstały piękne żyrafy, które jednak potrafią się wyginać w tańcu.

   

8 czerwca uczestnicy Klubu Zwariowanych Robótek pracowali nad drewnianymi zakładkami ozdabianymi metodą decoupage. 15 czerwca podczas spotkania ozdabialiśmy mydełka również metodą decoupage, które po zapakowaniu mogą być komuś podarowane. Ostatnie przedwakacyjne spotkanie klubowiczów miało luźną formę. Uczestnicy opowiadali o najbardziej udanych pracach i dzielili się z innymi swoimi talentami. Potem każdy mógł spróbować swoich sił w dzierganiu.

   

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i tym małym, i tym troszkę starszym za uczestnictwo w zajęciach. Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji i zapraszamy ponownie we wrześniu.


Maj 2018

Majowe spotkania Klubu Motyli Książkowych w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom rozpoczęliśmy 8 maja. Tego dnia maluszki po wysłuchaniu bajeczki Sharon Jennings „Franklin i książka z biblioteki” pracowały nad przepięknymi zakładkami z kolorowych papierowych paseczków. Kolejne spotkanie, które odbyło się 15 maja poświęcone było ogrodowi i kwiatkom. Uczestnicy wysłuchali opowiadań Liliany Stafford „Ogród panny Amelii”  i wspólnie dyskutowali, co powinno się znajdować w ogrodzie, i jak o to dbać. Jako pracę samodzielną dzieci robiły kolorowe obrazki z materiału, bibuły i guzików, na których nie zabrakło kwiatów. 22 maja uczestnicy poznali tajemnice biedronek. Tego dnia po wysłuchaniu książeczki Joanny Liszewskiej „Biedronka” maluszki wspólnie stworzyły przepiękny kolorowy świat biedronek, a podczas pracy samodzielnej powstało w bibliotece stado uśmiechniętych czerwono-czarnych owadów.

29 maja obchodzone było nietypowe święto, a mianowicie Dzień Sąsiada, i tego też dnia klubowicze po wysłuchaniu kilku wierszyków z książeczki Doroty Gellner „Czekoladki dla sąsiadki” narysowały wspólnie swoich sąsiadów, a prace można podziwiać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży biblioteki na zamku. Kolejnym etapem spotkania była praca samodzielna, czyli plastelinowe słodycze.

Klub Zwariowanych Robótek rozpoczął swoje podboje 11 maja. Tego dnia było trochę wycinania i klejenia, gdyż uczestnicy robili lalki na tagu. Kolejne spotkanie, które odbyło się 18 maja, na specjalne życzenie uczestników poświęcone było robieniu bransoletek. Uczestnicy poznali inną metodę zaplatania kolorowych sznureczków. 25 maja zajęcia były poświęcone zbliżającemu się świętu, a mianowicie Dniu Matki. Klubowicze, starannie dobierając, dodatki pracowali nad laurkami dla swoich mam.

   

Majowe „Czwartkowe spotkania z książką” w Filii nr 3 przy ul. Bolesława Chrobrego 2 rozpoczęły się 10 maja od informacji o patronie naszej biblioteki – Tadeuszu Stępowskim.
Po wysłuchaniu fragmentu książki tego autora „Czterej synowie Raka” narysowano postać Smętka.

17 maja nawiązano do „Dnia Dobrych Uczynków”. Po wysłuchaniu opowiadania Renaty Piątkowskiej  „Lustro” z książki „Nie ma nudnych dni” rozmawialiśmy o życzliwości i złości.Praca plastyczna to rysunek własnego sympatycznego odbicia w lustrze.

24 maja rozmawialiśmy o nadchodzącym Święcie wszystkich Mam. Przeczytano książkę Ulfa Stark „Jak mama została Indianką”. Wykonano portrety mam i umieszczono je w ozdobnych ramkach.

W maju min. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odwiedzały nas dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli. Dla niektórych grup były to pierwsze wizyty w bibliotece, a pozostali poznawali postać Tadeusza Stępowskiego, patrona naszej biblioteki, słuchali fragmentów książki „Czterej synowie raka”, przy okazji dowiadując się o Smętku, demonicznej postaci z mazurskich legend.
Na zakończenie spotkań dzieci wykonywały rysunki nawiązujące do wysłuchanego tekstu.