DKK

 

 


 


 


 


 


 


 


DKK – Spotkanie z Sylwią Kubik

 


Spotkanie autorskie z Dawidem Ratajczakiem

 


 

 


 

 


 

 


 

 


 

 

mbp ostroda
 
mbp ostroda
 

mbp ostroda
 
mbp ostroda
 

mbp ostroda
 
mbp ostroda
 
 

mbp ostroda
 
 
mbp ostroda
mbp ostroda

mbp ostroda
mbp ostroda
 
mbp ostroda

mbp ostroda
 
 
mbp ostroda
 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

 

 


 
W ubiegły czwartek odbyło się pierwsze po dłuższej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
“Instytut” Stephena Kinga nie jest lekturą łatwą, mimo to uczestnicy byli znakomicie przygotowani do dyskusji, która trwała ponad półtorej godziny.
Gdyby nie konieczność powrotu do domów, pewnie rozmawialibyśmy tak cały wieczór.
Świetna atmosfera, dobra literatura, kawa i przede wszystkim doborowe grono.
mbpostroda
 
     
mbpostroda
 

 
 
mbpostroda
mbpostroda

 
 
mbpostroda
mbpostroda

 
 
 
 
mbpostroda
 

 
29 września w Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawialiśmy o powieści “Dziewczyna z konbini” Sayaki Muraty.
Rozmowa o książce, jej bohaterce, konieczności dostosowania się do norm społecznych przerodziła się pod koniec spotkania w dyskusję o inności, funkcjonowaniu “innego” w społeczeństwie, braku tolerancji, społeczeństwie japońskim.
Książkę polecamy, jest dostępna w zbiorach biblioteki.
mbpostroda
 
mbpostroda
 

1 września Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o powieści Helgi Flatland Współczesna rodzina. Książka wywołała bardzo interesującą dyskusję – rozmawialismy nie tylko o powieści, ale też o relacjach rodzinnych. Klubowicze lekturę ocenili wysoko – zachęcamy do przeczytania, książka znajduje się w zbiorach biblioteki.
 
 

 
4 sierpnia w Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawialiśmy o powieści Marka Harnego “Sny wojenne”.
Spotkanie rozpoczęło się rozmową o twórczości pisarza, który był gościem naszego Klubu na spotkaniu autorskim w listopadzie 2012 r. i jest autorem bardzo przez naszych klubowiczów lubianym i cenionym. Powieść dostarczyła wielu tematów do dyskusji.
Jest dostępna w zbiorach biblioteki – polecamy.
 

30 czerwca – spotkanie DKK, po ponad trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią. Trzeba było zastosować się do obowiązujących przepisów sanitarnych, więc było inaczej niż zazwyczaj.

W ocenie książki wszyscy Klubowicze byli zgodni – książka się podobała, a Anna Fryczkowska, której twórczość poznaliśmy przygotowując się do spotkania autorskiego w 2016 roku, zdaniem Klubowiczów po raz kolejny udowodniła, że jest dobrą pisarką.

Powieść stała się przyczynkiem do rozmowy o stracie, o pogodzeniu się z nią, o tym, jaki wpływ na funkcjonowanie rodziny ma zaginięcie jej członka.

Na zakończenie spotkania jedna z naszych pań pochwaliła się swoim dziennikiem czasu pandemii – pięknie wydanym.

 

 


10 marca DKK spotkał się z powieścią Jillian Cantor „Stracony list”.

Powieść została wysoko oceniona nawet przez naszych najbardziej wymagających Klubowiczów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że książkę dobrze się czyta, że jest to przykład lektury lekkiej, ale dobrze napisanej i coś wnoszącej. Nikt z nas nie spotkał się wcześniej z informacjami o udziale w ruchu oporu w czasach II wojny światowej grawerów fałszujący dokumenty, ani o znaczkach służących do przekazywania wiadomości. Kilku z klubowiczów po lekturze wyszukało informacje na ten temat.

Zdawać by się mogło, że zgodna opinia sprawi, ze nie będzie o czym dyskutować, ale nie tym razem. Po raz kolejny okazało się, że Klubowicze mieli bardzo różne przemyślenia i dyskusja była dość gorąca.

Książkę polecamy.

 


Na lutowym spotkaniu DKK (18.02) spotkaliśmy się z powieścią „Pod śniegiem” – . To było spotkanie pełne emocji – sporo było osobistych wypowiedzi, odniesień do relacji we własnych rodzinach.

Doskonale napisana powieść Petry Soukupovej nikogo nie pozostawiła obojętnym, została bardzo wysoko oceniona przez naszych klubowiczów – treść, przesłanie, które zmusza do refleksji, ale też forma, świadcząca o pisarskiej dojrzałości autorki.

 

 


14 stycznia odbyło się pierwsze w owym roku spotkanie naszego DKK. To było niezwykle udane rozpoczęcie kolejnego klubowego roku – rozmawialiśmy o powieści Jakuba Szamałka „Cokolwiek wybierzesz”, która bardzo się naszym Klubowiczom podobała – dyskusja była niezwykle interesująca. Skupiliśmy się w niej na Internecie – czy jest możliwe zachowanie anonimowości przez osobę, która porusza się w Sieci?

Polecamy książkę zdecydowanie – dobra literatura i jest o czym rozmawiać.

 

 

 


18.12.2019

24 września pełną emocji rozmową o „Małym życiu” Hanyi Yanagihary rozpoczęliśmy powakacyjne dyskusje o książkach w DKK dla dorosłych.

Na kolejnych jesienno-zimowych spotkaniach rozmawialiśmy o „Lali” Jacka Dehnela oraz powieściach: „Błoto” Hilary Jordan i „Światło między oceanami” M.L. Stedman.

W naszych wspomnieniach najdłużej pozostanie dyskusja o „Lali”, dyskusja niezwykła. Chyba nigdy w naszym DKK takiej nie było.

Wiele wypowiedzi było bardzo osobistych – słuchało się ich z ogromną przyjemnością. Książka zachwyciła, niektóre panie czytały ją po raz drugi i stwierdziły, że odebrały ją równie emocjonalnie, jak przy pierwszej lekturze. O Jacku Dehnelu klubowicze wyrażali się z podziwem i uznaniem – i dla talentu, i dla wrażliwości.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

14.12.2019

Niestety, po wakacjach nie wróciły spotkania DKK dla młodzieży, spotyka się jednak nadal dziecięcy Klub w SP 6.

Spotkania rozpoczęły się w nim 27 września rozmową o niezwykle poruszającej powieści: „Mój pies bezdomny” Sarah Lean, która w ostródzkich dziecięcych klubach już gościła i która po raz kolejny wywołała wiele emocji.

Na kolejnych spotkaniach dzieci rozmawiały o „Chłopaku w sukience” Davida Walliamsa, „Sennych wskazówkach” Justyny Eweliny Depty i niezwykłej opowieści Grzegorza Gortata „Miasteczko Ostatnich Westchnień”. Wszystkie pozycje bardzo się naszym młodym klubowiczom podobały.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Na ostatnim w roku 2019 spotkaniu (13.12) moderatorka – Małgorzata Brzeska i dwie klubowiczki – Julia i Laura otrzymały upominki od koordynującej DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

 


 
7.06.2019
 
Za nami kolejny kwartał spotkań dyskusyjnych klubów książki, a przed nami wakacyjna przerwa.

Dziecięcy klub, który spotyka się w Szkole Podstawowej nr 6, rozmawiał o lekturach, które bardzo się klubowiczom podobały: „Pamiętniku Blumki” Iwony Chmielewskiej i opowiadaniu „Koszulka
z numerem 6” Barbary Kosmowskiej ale też o książce, która zawiodła oczekiwania – „Jajku księżyca” Zofii Beszczyńskiej. Nasz najmłodszy Klub zdecydowanie lubi opowieści, które niosą ze sobą emocje i mówią o bliskich im problemach.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

7.06.2019

Klub młodzieżowy rozmawiał o opowiadaniu Douga Horniga „Gra magicznej śmierci” z  Wielkiej księgi opowieści o czarodziejach, „Kasieńce” Sarah Crossan i opowiadaniu „Życie pożyczone”
z tomu opowiadań „Gorzka czekolada: Nowe opowiadania o ważnych sprawach”. Teksty bardzo różne, od fantastyki po opowieści obyczajowe, ale wszystkie traktujące o rzeczach ważnych – było o czym rozmawiać.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

12.06.2019

DKK dla dorosłych w drugim kwartale tego roku rozmawiał o „Przedostatnim marzeniu” Angeli Becerry, „Patriotach” Sany Krasikov i „Wielkiej samotności” Kristin Hannah.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

Najwyższą ocenę wśród omawianych lektur otrzymali „Patrioci” – książka, która wszystkich poruszyła, skłoniła do poszukiwania dodatkowych informacji w opracowaniach historycznych
i wywołała dyskusję o  systemach totalitarnych i jednostce uwikłanej w historię

 


24.05.2019

Klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki i uczniowie z dwóch klas piątych spotkali się z Zuzanną Malinowską, autorką książki “Ale drzewa!”.

Książka została napisana z pomocą biologa i leśnika Antoniego Kasprzaka i wydana na papierze
z makulatury, jest pięknie zilustrowana.
W pierwszej części autorka pisze o drzewach, ich tajemnicach i zwyczajach. Część druga to atlas najpopularniejszych gatunków drzew rosnących w Polsce.

Dzieci książkę przeczytały, fascynująca opowieść o drzewach bardzo się im podobała, przyszły przygotowane, są grupą na spotkaniach bardzo aktywną, więc spotkanie musiało się udać.
Pani Zuzanna Malinowska zaproponowała aktywną formę – po rozmowie o książce, wypisaniu cech superbohatera i stwierdzeniu, że drzewa są superbohaterami, rozpoczęły się warsztaty, podczas których dzieci najpierw szukały ukrytych między regałami liści, a następnie ozdabiały je wybranymi technikami. Liście zostały przyklejone do ogromnego arkusza papieru, który symbolizował drzewo.

Spotkanie zakończyło się małym ćwiczeniem z jogi – próbą przyjęcia pozycji drzewa, wspólnym zdjęciem i autografami.

Spotkanie zrealizowane zostały w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


29.03.2019
 
Czas na kwartalne podsumowanie spotkań naszych Dyskusyjnych Klubów Książki.
Dorośli rozmawiali o powieściach: Sejal Badani “Ślad po złamanych skrzydłach”, Maryli Szymiczkowej “Tajemnica domu Helclów” i Erica-Emmanuela Schmitta “Noc ognia”. Zaproponowane książki zostały wysoko ocenione przez naszych Klubowiczów, wywołały ciekawą dyskusję i zdecydowanie je polecamy.
 
Młodzi Klubowicze spotykają się w klubie dziecięcym przy Szkole Podstawowej nr 6 i w klubie młodzieżowym, który skupia uczestników ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Zdarzają się lektury, które czytają obie grupy – tak było z “Iqbalem”Francesco D‘Adamo i “Dziewczyną z białym psem” Anne Booth. Obie książki wywołały ożywioną dyskusję i zostały wskazane jako doskonałe propozycje lektur szkolnych. Dzieci rozmawiały jeszcze o powieści opowiadającej o patronie ich szkoły – “Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim” Anny Czerwińskiej-Rydel,  a młodzież o opowiadaniach: Barbary Kosmowskiej “Koszulka z numerem sześć”, Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza “Burza” oraz o powieści Clementine Beauvais “Pasztety do boju”, którą polecamy młodzieży i wszystkim dorosłym.
 
 
mbp ostroda biblioteka
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jubileusz 10. lecia Dyskusyjnych Klubów Książki w Ostródzie

19 marca odbyło się spotkanie z okazji Jubileuszu 10. lecia Dyskusyjnych Klubów Książki
w Ostródzie.

17 marca 2009 r. miała miejsce pierwsza dyskusja o książce w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Dorosłych, miesiąc później w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci.
mbp ostroda
Swoją obecnością na spotkaniu zaszczyciła nas Agnieszka Majewska-Pawełko, Zastępca Burmistrza Ostródy, koordynatorki wojewódzkie DKK – Adrianna Walendziak i Elżbieta Maruszczak, współpracujące z biblioteką w klubowym projekcie Małgorzata Brzeska, Izabela Rynkowska (SP 6) i Justyna Józefowicz (SMS), Klubowicze z trzech dyskusyjnych klubów oraz zaproszeni goście.

Spotkanie rozpoczął niezwykle klimatyczny mini koncert Wiktora Opary.

Obejrzeliśmy krótką prezentację o naszym DKK, przygotowaną przez Klubowiczkę – Elżbietę Tońską,  można było też obejrzeć wystawę fotografii. Nasza Klubowiczka, Maria Dąbrowska, przygotowała książkę zawierającą fotografie ze spotkań i wspomnienia oraz życzenia od członków DKK. Były książkowe prezenty dla biblioteki, podziękowania, gratulacje, kwiaty i jubileuszowy tort.

Podczas spotkania wręczyliśmy nagrodę z Instytutu Książki za recenzję miesiąca Laurze Otrembie z dziecięcego DKK.
mbp ostroda
 
 

 


7.11.2018

Na listopadowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych rozmawialiśmy o książce Jean Nathan Jean „Sekretne życie samotnej lalki” – biografii nieznanej w Polsce pisarki, fotografki i modelki, autorki kultowych w Stanach Zjednoczonych książek dla dzieci, Dare Wright.

O książce >>>

Na kolejnym spotkaniu, 11 grudnia 2018, dyskutować będziemy o powieści Alex Marwood  „Najmroczniejszy sekret”.


29.11.2018

Za nami listopadowe spotkania w Dyskusyjnych Klubach Książki dla dzieci. Spotkania z ciekawymi książkami, które są warte polecenia.

Grupa młodsza rozmawiała o powieści Agnieszki Tyszki „Zosia z ulicy Kociej” – zabawne przygody, sympatyczni bohaterowie, umiejętność patrzenia na świat oczami dziecka sprawiły, że książka naszym młodym klubowiczom bardzo się podobała.

W grupie starszej rozmawialiśmy o „Zielonych martensach” Joanny Jagiełło, powieści, która otrzymała II nagrodę w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

O książce >>>

 

 
mbp ostroda biblioteka
 

2.10.2018
 
2 października Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych rozmawiał o powieści Fredrika Backmana “Britt-Marie tu była”. Pełna ciepła opowieść urzekła klubowiczów. Jednych poruszyła, ale i rozbawiła, innych zasmuciła, ale podobała się wszystkim. Gorąco polecamy.
Na kolejnym spotkaniu, 6 listopada, rozmawiać będziemy o “Sekretnym życiu samotnej lalki” Jean Nathan.
 
 

 


4.10.2018

4 października na spotkaniach DKK spotkały się dwie grupy – przed południem młodsza, ze Szkoły Podstawowej nr 6, rozmawiała o książce Dariusza Rekosza, opowiadającej o przygodach młodych detektywów – Leszka i Alicji – „Mors, Pinky i zaginiony sztandar”, natomiast starsza, ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego zmierzyła się z „Lolkiem” Adama Wajraka, pięknej opowieści, którą powinien przeczytać każdy, kto chciałby przygarnąć psa.

Obie książki gorąco polecamy – są dostępne w bibliotece.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4.09.2018

4 września Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się z nagrodzonym Paszportem Polityki esejem osobistym Marcina Wichy “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.
Relację z naszego spotkania napisała klubowiczka współpracująca z portalem Ostróda Flesz :

Czytaj więcej>>>

 


Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych 12 czerwca rozmawiał o reportażach z Rosji i innych państw dawnego Związku Radzieckiego autorstwa Jacka Hugo-Badera, publikowanych pierwotnie przez Gazetę Wyborczą w latach 90. XX wieku.

O książce >>>

Kolejne spotkanie odbędzie się po wakacjach – 4 września, a rozmawiać będziemy o książce Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

 


Za nami ostatnie w tym roku szkolnym spotkania dziecięcych klubów. Młodsza grupa w maju rozmawiała o pełnych emocji opowiadaniach Barbary Kosmowskiej z książki „Kolorowy szalik”, a w czerwcu o lekturze zdecydowanie lekkiej, miłej, zabawnej i już wakacyjnej –  „Wakacjach grzecznego psa” Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz. Klubowicze polecają wszystkie książki z cyklu o psie Winterze.

Grupa starsza zmierzyła się z lekturami zdecydowanie poważniejszymi – w maju czytaliśmy pierwszą część z cyklu „Meto” Yvesa Greveta – „Dom”, a w czerwcu  „Oskara i Panią Różę” Erica-Emmanuela Schmitta i było to jedno z najwspanialszych spotkań młodych klubów.

We wrześniu grupa młodsza rozmawiać będzie o powieści Dariusza Rekosza „Mors Pinky i zaginiony sztandar”, grupa starsza zaś o „Lolku” Adama Wajraka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


8 maja DKK dla dorosłych rozmawiał o powieści Sue Monk Kidd „Sekretne życie pszczół”

„Najsłynniejsza książka Sue Monk Kidd, autorki bestsellerowych Czarnych skrzydeł.

Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami. Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy. Ale nawet ten niezwykły azyl, gdzie pszczoły wiodą swoje sekretne życie, nie chroni przed światem zewnętrznym. Najważniejsza jest wiara w siebie…

Zekranizowana z sukcesem niezwykła książka przetłumaczona na 36 języków, sprzedana w samych Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy, opowiada o przerażającej codzienności stanów południowych Ameryki połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy niewolnicy odzyskali już wolność, ale tylko na papierze.”

źródło: Sekretne życie pszczół”

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 12 czerwca 2018. Będziemy rozmawiali o reportażach Jacka Hugo Badera „W rajskiej dolinie wśród zielska”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content